Čína prijme protiopatrenia na ochranu svojej zvrchovanosti a územnej celistvosti. Podľa agentúry Reuters to uviedla čínska vláda, ktorá sa ohradila proti zbrojnému balíku pre Taiwan v hodnote 2 miliárd dolárov, ktorý schválili Spojené štáty.
Spojené štáty sú zo zákona povinné poskytnúť Taiwanu, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, obranné prostriedky napriek tomu, že s ostrovným štátom nemajú formálne diplomatické vzťahy. To Peking dráždi.
Súčasťou prípadných dodávok zbraní na Taiwan je aj moderný raketový systém protivzdušnej obrany, ktorý bol prvýkrát testovaný na Ukrajine, uviedol Pentagón.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu neskoro večer uviedlo, že tento predaj dôrazne odsudzuje a ostro proti nemu vystupuje. Zaslalo Spojeným štátom vyhlásenie, v ktorom ich vyzýva, aby okamžite prestali vyzbrojovať Taiwan a zastavili svoje nebezpečné kroky, ktoré podkopávajú mier a stabilitu v Taiwanskom prielive.
„Čína prijme rozhodné protiopatrenia a všetky opatrenia potrebné na ráznu obranu národnej suverenity, bezpečnosti a územnej celistvosti,“ uviedlo ministerstvo bez ďalších podrobností.
Čína v posledných piatich rokoch zintenzívnila svoje vojenské aktivity v okolí demokraticky spravovaného Taiwanu, ktorého vláda odmieta nároky Pekingu na suverenitu. Minulý týždeň Čína usporiadala v okolí ostrova rozsiahle vojenské cvičenia.
Taiwanská vláda privítala nový predaj zbraní. Ide o 17. predaj zbraní na ostrov od nástupu prezidenta Joea Bidena do funkcie.
Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a pohrozila mu vojenskou intervenciou, ak vyhlási formálnu nezávislosť. Hoci Taiwan tak oficiálne neurobil, od roku 1949 de facto funguje nezávisle.
Taiwanská armáda získava nové zbrane v snahe lepšie čeliť prípadnému útoku zo strany Číny. Okrem iného stavia vlastné ponorky na ochranu dôležitých námorných zásobovacích trás.