Čína sa podľa agentúry AP zrejme vlani stala najväčším obchodníkom sveta. Celková hodnota dovozu a vývozu Číny podľa oficiálnych údajov vlani predstavovala 3,866 bilióna dolárov, zatiaľ čo hodnota dovozu a vývozu USA dosiahla 3,822 bilióna dolárov. Čínska vláda to však popiera a upozorňuje, že podľa štandardov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Čína vlani zaostala za USA v obchode o zhruba 15,6 miliardy dolárov.
Peking chce byť svetovým lídrom, stále však trvá na tom, že je chudobnou krajinou. Obáva sa akejkoľvek zmeny, ktorá by mohla nahlodať tento status a vyvolať dopyt po akciách na stimuláciu globálnej ekonomiky alebo ústupkoch v obchode a otázkach klímy. Pre tento dôvod sa podľa analytikov oslovených AP zrejme obáva aj možného postavenia najväčšieho obchodníka na svete a odmieta ho. „Myslím si, že sú tu obavy ministerstva obchodu, že by to západné krajiny mohli použiť ako dôkaz, že Čína neplní svoju úlohu pri snahe dostať do rovnováhy globálnu ekonomiku,“ uviedla analytička IHS Global Insight Žen Sien-fang.
Číne sa podarilo za päť rokov prekonať Spojené štáty a stať sa hlavným obchodným partnerom väčšiny sveta vrátane amerických spojencov ako Južná Kórea a Austrália. Podľa analýzy AP boli v roku 2006 USA najväčším obchodným partnerom 127 krajín sveta a Čína 70 krajín. V roku 2011 si však krajiny vymenili pozície. Čína bola hlavným obchodným partnerom 124 krajín a USA 76.
Obchod je obzvlášť citlivou témou pre obavy z možného globálneho spomalenia. Obchodní partneri tiež obviňujú Peking, že ohrozuje oživenie po kríze v roku 2008 pre prekážky vo vstupe na svoj trh. Ďalší obchodní partneri na čele s USA sa tiež sťažujú na podhodnotený kurz jüanu, ktorý dáva čínskym vývozcom nepoctivú výhodu.
Čína uviedla, že jej obchodný prebytok za rok 2012 predstavoval 231 miliárd dolárov, keď hodnota vývozu bola 2,049 bilióna dolárov a dovozu 1,818 bilióna dolárov. Vývoz zo Spojených štátov predstavoval 1,547 bilióna dolárov a dovoz 2,335 bilióna dolárov, krajina tak vykázala obchodný deficit 788 miliárd dolárov.
Čínske ministerstvo obchodu však upozornilo, že podľa štandardov WTO budú tieto údaje odlišné a Čína je stále svetovou dvojkou. WTO má zverejniť svoje údaje najneskôr začiatkom marca. Aj niektorí komentátori upozorňujú, že údaje o obchode Číny nemusia byť dôveryhodné, pretože mnoho firiem nepodáva presné údaje o dovoze a vývoze, aby sa vyhli daniam alebo získali podporu.
Za posledné desaťročie Čína prekonala Spojené štáty a stala sa najväčším trhom pre autá a mobilné telefóny a najväčším producentom ocele a lodí. Japonsko zosadila z pozície druhej najväčšej ekonomiky sveta. Čína je tiež najväčším konzumentom energie a producentom skleníkových plynov, ktoré zrejme spôsobujú zmeny klímy. Ako rozvojová krajina však nemusí plniť emisné limity podľa Kjótskeho protokolu.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP