Čína je pripravená k bezprecedentnému kroku prevziať zodpovednosť za únik vírusu SARS-CoV-2 z wuchanského laboratória.
Prekvapujúcu informáciu povedal známy taliansky novinár Paolo Liguori v utorok denníku Il Giornale d'Italia, priniesol ju aj server echo24.cz.
V súčasnosti podľa neho USA, Čína a WHO rokujú a hľadajú „kompromisnú“ dohodu, kde by Peking pripustil náhodný únik vírusu z laboratória a zodpovednosť hodil na vedcov, ktorí včas neinformovali vládu.
Riaditeľ wuchanského laboratória Jüan Č'-ing však dnes novinárom povedal, že v zariadení nedošlo k žiadnemu úniku patogénov, odkedy ho v roku 2018 otvorili.
Rokovania o dohode
Hoci podľa Liguoriho Biely dom nepochybuje o tom, že vírus je viac ako vedecké bádanie, a to síce biologická zbraň, je mu jasné, že Peking toto nemôže pripustiť.
V rokovaniach pôjde o to, aby „z toho nikto nevyšiel so zlomenými kosťami“.
„Verím, že medzi USA a Čínou existuje dohoda o určitej ústupovéj stratégii ako je táto: Čína to pripustí, ale povie, že vláda nebola vedcami varovaná,“ uviedol Liguori.
Prezident USA Joe Biden už vraj má správu o vyšetrovaní úniku na stole a má obsahovať aj návrh kompromisnej dohody s Čínou.
„V tejto chvíli však nevieme, či k dohode dôjde,“ povedal v stredu Liguori talianskemu analytickému serveru il Sussidiario.
„Áno, vírus, unikol 'z wuchanské laboratória, ale Čína nikdy nepripustí, že by niečo skrývala, všetka vina padne na vedcov,“ tvrdí Liguori.
V údajne chystanom vyhlásení sa hovorí okrem čínskych vedcoch aj o zahraničných výskumníkoch, Francúzoch a Britoch.
Prinesú si Slováci koronavírus z dovoleniek? Jeho čísla rastú najmä v obľúbených oblastiach
Umelo pretvorený
Pre Spojené štáty je vraj isté, že vírus je prírodného pôvodu, ale potom bol v laboratóriu zmenený a pretvorený na „chiméru“ - termín, ktorý definuje umelo mutované vírusy. To, že sa „vyhlási, že vírus náhodou unikol z laboratória, zachráni všetkých“.
Aj povesť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá rok a pol spochybňovala teóriu umelého pôvodu vírusu a jeho úniku z laboratória a tvrdila, že je to „vysoko nepravdepodobné“.
Pridala sa aj WHO
Že sa pracuje na dohode, potvrdzuje podľa novinára skutočnosť, že sám riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pred niekoľkými málo dňami možný únik pripustil.
Novinárom povedal, že snaha vylúčiť teóriu o laboratórnom úniku bola „unáhlená“ a navrhol opäť vyšetriť virologické laboratóriá v meste Wu-Chan, kde bol koronavírus SARS-CoV-2 prvý raz detegovaný.
Námestník čínskej Národnej zdravotníckej komisie Ceng I-sin dnes povedal, že tento návrh je proti „zdravému rozumu“ a je „arogantný voči vede“. Dodal, že bol z toho návrhu „mimoriadne prekvapený“.
Podľa novinára vylepšovali prirodzený vírus
Na otázku, či bude známe, na akom víruse sa v laboratóriu pracovalo, Liguori uviedol, že to bolo vylepšenie prirodzeného vírusu, vylepšenie netopiera.
V tom čase vykonávali vojenské experimenty vo Wu-chane, čo je podrobne popísané v knihe talianskeho novinára Fabrizia Gattiho.
Gatti vo svojej knihe Nekonečný omyl tvrdí, že USA mali dôkazy o úniku vírusu z čínskych laboratórií už vlani, ale Donald Trump ich tajil pred voľbami, pretože nezverejnenie informácií chcel použiť ako páku pri rokovaní s Pekingom ohľadom poľnohospodárskeho exportu do Číny, ktorý by mu priniesol hlasy.
Siete správy o úniku cenzurovali
Po svojom príchode do Bieleho domu sa mal Biden rozhodnúť informácie využiť iným spôsobom.
Viac ako rok pritom sociálne siete ako Facebook cenzurovali akékoľvek správy, ktoré by mohli podozrievať Čínu z úniku koronavírusy, ktorý spôsobil celoplanetárnu pandémiu.
Potom prišiel prezident Joe Biden s tvrdením, že má rovnaké podozrenie na čínske laboratórium a dal 90 dní spravodajským službám na to, aby vec objasnili, pripomína il Sussidiario.
K úniku nedošlo, tvrdí riaditeľ laboratória
Riaditeľ národného laboratória pre biologickú bezpečnosť v Wuchanskom virologickom inštitúte (WIV) Jüan Č'-ing dnes novinárom povedal, že v zariadení „nedošlo k žiadnemu úniku patogénov ani nákaze zamestnancov“, odkedy toto laboratórium v roku 2018 otvorili.
Správa z prvého vyšetrovania bola zverejnená v marci, neobsahovala však jednoznačné závery o tom, ako sa vírus, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, preniesol na človeka.
Prvé vyšetrovanie nič neodhalilo
Vedci v marcovej správe uvádzajú štyri scenáre, čo sa týka pôvodu nákazy. Zhrnuli, že prenos zo živočíšneho medzihostiteľa je pravdepodobný až veľmi pravdepodobný. Priamy prenos z netopierov na ľudí označili za pravdepodobný. Rozšírenie nákazy z chladeného tovaru bolo podľa nich síce možné, ale nepravdepodobné.
Teóriu o tom, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória v čínskom meste Wu-chan, vyšetrovatelia označili za "extréme nepravdepodobnú“.