Čína má vedúcu pozíciu v počte patentov súvisiacich s generatívnou umelou inteligenciou (AI), vyplýva zo správy OSN. Z Číny podľa správy v rokoch 2014 až 2023 pochádzalo vyše 38-tisíc patentov súvisiacich s generatívnou AI, čo predstavovalo zhruba šesťnásobok v porovnaní so Spojenými štátmi, ktoré skončili na druhom mieste.
Celkovo bolo podľa správy v sledovanom období prihlásených vyše 54-tisíc patentov súvisiacich s generatívnou AI. Na Čínu pripadlo 38 210 patentov a na Spojené štáty 6 286 patentov. Tretiu priečku obsadila Južná Kórea, za ktorou nasledovali Japonsko a India.
Termínom generatívna umelá inteligencia sa označujú systémy, ktoré na základe tréningu na obrovskom množstve dát dokážu vytvárať výstupy vo forme textov či obrázkov v reakcii na zadanie užívateľa. Do povedomia širokej verejnosti sa dostali najmä vďaka predvlaňajšiemu bezplatnému sprístupneniu chatovacieho programu ChatGPT, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI podporovaná Microsoftom.
„Generatívna AI sa stala technológiou, ktorá mení pravidlá hry a má potenciál zmeniť spôsob, akým pracujeme, žijeme a hráme sa,“ uviedol generálny riaditeľ Svetovej organizácie na ochranu duševného vlastníctva (WIPO) Daren Tang.
WIPO dúfa, že vďaka analýze údajov o patentoch pomôže objasniť, kde sa táto technológia vyvíja a kam smeruje. „To môže pomôcť politikom formovať vývoj generatívnej AI na spoločný prospech a zabezpečiť, že v centre našich inovatívnych a tvorivých systémov bude aj naďalej stáť ľudská bytosť,“ uviedol šéf WIPO.
Analytik Nestor Maslej z Inštitútu pre umelú inteligenciu zameranú na človeka (HAI) pri Stanfordovej univerzite ale upozornil, že analýza patentov neposkytuje úplný obraz situácie v oblasti generatívnej AI. „Veľmi dôležitou otázkou je, kto vydáva najlepšie modely (založené na generatívnej AI) a odkiaľ tieto modely pochádzajú. A aspoň z tohto hľadiska sa zdá, že Spojené štáty majú skutočne veľký náskok,“ dodal.