Čína dosiahla „bod zlomu“ vo svojom ekonomickom vývoji. Tempo rastu najľudnatejšej ekonomiky sa v najbližších desaťročiach zmenší približne na polovicu. Prudký rast hospodárstva, ktorý v posledných desaťročiach dosahoval približne desať percent ročne, nie je podľa šéfa Svetovej banky Roberta Zoellicka dlhodobo udržateľný. Ak sa Čína chce vyhnúť prudkému prepadu hospodárstva, musí podľa najnovšej analýzy Svetovej banky v nasledujúcich rokoch znížiť vplyv dominantných štátnych firiem a rozbiť monopoly v strategických sektoroch.
„Čínski predstavitelia vedia, že súčasný model ekonomického rastu je dlhodobo neudržateľný,“ citovala agentúra AFP R. Zoellicka, ktorý zároveň dodal, že Čína bude mať pravdepodobne mäkké pristátie. Podľa Svetovej banky spomalí rast čínskej ekonomiky tomto roku na približne osem percent. HDP krajiny v minulom roku narástol o 9,2 percenta.
Závery správy v pondelok podporil aj čínsky viceprezident Si Ťin-pching, ktorý koncom roka pravdepodobne prevezme moc v krajine. Čínski lídri dlhodobo hovoria o prehlbovaní reforiem a postupnému posunu k trhovej ekonomike.
Výrazné zmeny ale v posledných rokoch neschválili. Čiastočne pre obavu, že by nimi mohli narušiť rast, ktorý drží pod kontrolou nezamestnanosť. Čína by okrem uvoľnenia trhu vonkajším firmám a komercionalizácie bankového sektora mala podniknúť aj kroky na zvýšenie domácej spotreby. „Reformy nie sú ľahké, často vyvolajú odpor,“ povedal R. Zoellick.
Vývoj HDP Číny
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP