Čína a India sa v pondelok dohodli na spôsobe vykonávania vojenských hliadok pozdĺž spornej vzájomnej hranice v Himalájach, čo by mohlo napomôcť k vyriešeniu konfliktu trvajúceho od roku 2020.

„Počas posledných niekoľkých týždňov boli indickí a čínski diplomati a vojenskí vyjednávači v úzkom kontakte,“ povedal novinárom indický diplomat Vikram Misrí.

Na začiatku októbra sa veliteľ indickej armády vyjadril, že Naí Dillí chce, aby sa hranica v západných Himalájach vrátila do stavu pred aprílom 2020. Obe armády sa odvtedy stiahli zo štyroch až šiestich konfrontačných pozícií.

India a Čína vedú dlhodobý hraničný spor. Čína si robí nároky na celý indický štát Arunáčalpradéš, ktorý považuje za súčasť Tibetu.

Vzťahy týchto jadrových veľmocí boli napäté od vojenských zrážok v roku 2020 v oblasti, kde z väčšej časti nie je presne určená vzájomná hranica. Počas bojov prišlo o život 20 indických a štyria čínski vojaci. Obe krajiny následne v tomto pásme rozmiestnili desaťtisíce vojakov aj ťažkú vojenskú techniku. S cieľom urovnať spor vytvorili krajiny pracovný mechanizmus na konzultáciu a koordináciu záležitostí čínsko-indickej hranice.

Ďalšie dôležité správy

JB 15 Vladivostok - Na snímke zverejnenej ruským ministerstvom obrany ruská jadrová ponorka sa plaví počas neohláseného cvičenia ruskej tichomorskej flotily neďaleko Vladivostoku 14. apríla 2023. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok oznámil, že tichomorská flotila ruského námorníctva začala neohlásené bojové cvičenia. Deje sa tak v čase zvyšujúceho sa napätia medzi Ruskom a krajinami Západu, píše agentúra AFP.
Šojgu spresnil, že ruská flotila v Tichom oceáne, ktorá má základňu v prístavno
Neprehliadnite

India postaví dve moderné jadrové ponorky, reaguje na čínsku prítomnosť v Indickom oceáne