Čína začala presadzovať dlhodobo prehliadanú daň z výnosov zo zahraničných investícií u ultrabohatých občanov. V posledných mesiacoch mali niektorí bohatí jednotlivci vo veľkých čínskych mestách sami zhodnotiť, či majú daňové záväzky alebo ich daňové úrady prevolali na stretnutia. Predmetom boli potenciálne platby vrátane tých, ktoré sú v omeškaní z predchádzajúcich rokov, uviedli zdroje, ktoré si priali zostať v anonymite pre Bloomberg.
Tento krok vlády podčiarkuje rastúcu naliehavosť rozšíriť zdroje príjmov, keďže príjmy z predaja pôdy prudko klesajú a ekonomický rast spomaľuje. Zároveň ide o súčasť kampane prezidenta Si Ťin-pchinga za „spoločnú prosperitu“, ktorá má podporiť rovnomernejšie rozdelenie bohatstva v druhej najväčšej ekonomike sveta. Daň sa môže vyšplhať až do výšky 20 percent z investičných výnosov a niektorým môžu hroziť aj sankcie za omeškané platby. Konečná suma môže byť upravená podľa dohody.
Čína prvýkrát od roku 1978 zvýši vek odchodu do dôchodku
Cieľom sú čínski jednotlivci, ktorí majú minimálne 10 miliónov dolárov v zahraničných aktívach, a tiež akcionári spoločností kótovaných v Hongkongu a USA. „Čína už má k dispozícii množstvo dát, ktoré môžu daňové úrady ľahko využiť,“ povedal podpredseda Deloitte China Patrick Yip. „Potenciál daňových auditov zameraných na jednotlivcov v porovnaní s auditmi podnikov bude pravdepodobne rásť.“
Fiškálne príjmy Číny od januára do augusta klesli o 2,6 percent oproti minulému roku na približne 14,8 bilióna jüanov (19,14 bil. eur). Príjmy z predaja vládnych pozemkov klesli o 25 percent na dva bilióny jüanov (0,26 bil. eur) a daňové príjmy tiež poklesli o 5,3 percent.