Strach Európy z nedostatku plynu bol podľa The Financial Times možno zažehnaný vďaka nečakanému rytierovi na bielom koni: Číne.

Prebytočné LNG

Najväčší svetový nákupca skvapalneného zemného plynu (LNG) opätovne predáva časť svojich prebytočných dodávok LNG. Môže za to slabý dopyt v krajine, ktorý poskytol spotovému trhu dostatočné zásoby na to, aby to Európa aj napriek vyššej cene využila.

Európske dovozy LNG vďaka tomu medziročne v prvých šiestich mesiacoch roka 2022 vzrástli o 60 percent. Blok odkúpil 53 miliónov ton, ktoré prevýšili dodávky Číny a Japonska. Vyťaženosť zásobníkov plynu v Európe sa dostala na 77 percent.

Ak to takto pôjde ďalej, Európa s veľkou pravdepodobnosťou dosiahne svoj cieľ naplniť do novembra zásobníky na 80 percent kapacity.

Kontinentu sa teda zatiaľ energetickej kríze darí vyhnúť.

Dôvody opätovného predaja

Podľa The Financial Times existujú dva dôvody, prečo sa Čína rozhodla predať časť zo svojich zásob LNG.

Prvým dôvodom je pomalá ekonomika krajiny. Rast reálneho hrubého domáceho produktu dosiahol za prvých šesť mesiacov iba 2,5 percenta.

Podľa analytika z výskumného inštitútu Maribeni Research Institute viedli lockdowny k poklesu dopytu po priemyselnom palive a chemikáliách. To zas malo za následok nižší dopyt po plyne. „Nezdá sa, že by malo v druhej polovici roka dôjsť k zlepšeniu,“ predpovedá analytik.

Druhým dôvodom je smernica ústrednej vlády, ktorej cieľom je zvýšenie výroby energie vrátane tej, ktorá pochádza z uhlia. „Dôraz sa teraz kladie na energetickú bezpečnosť než na znižovanie environmentálnej stopy,“ vysvetľuje Mika Takehara z Japonskej národnej korporácie pre ropu, plyn a kovy (JOGMEC).

Ruská hrozba

Vysoký dopyt po plyne je momentálne možné pozorovať hlavne v Európe. Dodávky toho ruského v rámci kontinentu klesli na 40-ročné minimum. Toky plynu cez plynovody dosahujú iba 20 percent toho, čo do Európy prúdilo pred rokom.

Kontinent sa preto aj napriek vyšším cenám uchýlil k nákupu LNG na spotovom trhu. Okrem toho sa zaviazal do budúceho marca znížiť svoju spotrebu zemného plynu o 15 percent, objasňuje denník.

Vďaka týmto núdzovým opatreniam sa zdá, že sa Európe podarí prečkať zimu v teple, a to aj napriek tomu, že toky cez plynovody sú o 80 percent menšie než zvyčajne.

Stále však existuje možnosť, že dodávky plynu z Ruska padnú na nulu, varuje analytik Toshiyuki Makabe zo spoločnosti Goldman Sachs. V tom prípade by Európa musela kúpiť takmer všetko, čo na spotovom trhu ostane, no podľa The Financial Times by išlo o nereálnu úlohu.

Budúci vývoj

Skrytým dôsledkom takéhoto vývoja by bolo to, že Čína zväčší svoj vplyv na trhu s energiami.

Množstvo plynu, ktoré Čína vyrába, takisto ovplyvní verejné obstarávanie Európy v oblasti energií. Čím zúfalejšia sa v otázke dodávok energií bude zdať, tým viac budú politické rozhodnutia Číny vedieť ovplyvniť dianie na kontinente.

Európa sa snaží zbaviť svojej závislosti od Ruska, no iróniou osudu sa stáva čoraz viac závislejšou od Číny, uzatvára The Financial Times.

Ďalšie dôležité správy

Nemecko varuje pred kolapsom na energetických trhoch
Neprehliadnite

Nórsko by svojím plynom mohlo prispieť k záchrane Európy, len by malo znížiť jeho cenu