Čínsky ekonomický rast neustále dvíha aj devízové rezervy najľudnatejšej krajiny sveta. Minulý rok ich stav finišoval na rekordných 2,85 bilióna dolárov. V poslednom štvrťroku stúpli podľa údajov čínskej centrálnej banky o 199 miliárd dolárov. Štatistika agentúry Bloomberg hovorí, že ide o najväčší medzikvartálny rast od roku 1996.
Ekonomický rast Číny dosahuje v poslednej dekáde každoročne bezmála desaťpercentnú úroveň, čo dvíha investície, umožňuje úverovú expanziu a zvyšuje priemyselnú výrobu, export aj import. Čína má aktívnu obchodnú bilanciu a výškou vývozu patrí medzi najvýznamnejšie štáty na svete.
Obchodná bilancia je dlhodobo vysoko aktívna. Napomáha tomu aj umelo držaný nízky kurz čínskej meny oproti americkému doláru, jüan navyše stále nemá štatút plne konvertibilnej medzinárodnej meny. Ďalším dôvodom je silný príliv zahraničných investícií globálnych priemyselných hráčov, ktorí našli v krajine perspektívu tuzemského odbytu a lacnú pracovnú silu pre efektívnu výrobu a vývoz svojich výrobkov do iných častí sveta.
Priemyselná výroba v krajine za posledné štyri roky zosilnela o viac ako tri pätiny. V Japonsku, USA i Európskej únii podľa údajov denníka Financial Times za rovnaké obdobie poklesla o 13, respektíve 4,5 a 7,4 percenta. Výrobný sektor sa v Číne podieľa na tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP) viac ako tretinou, trojnásobne viac ako napríklad v Spojených štátoch. Výrobno-exportná expanzia spolu s obchodnými prebytkami Číne pomáha aj v tvorbe vysoko aktívneho bežného účtu platobnej bilancie, ktorý v posledných piatich rokoch dosahuje päť až desať percent v pomere k HDP krajiny.
Obchodný prebytok za minulý rok pravdepodobne presiahne úroveň 170 miliárd dolárov, hoci v decembri mala Čína prebytok “len” 13,1 miliardy dolárov, čo je najmenej za posledných osem mesiacov. Devízové rezervy krajiny rastú dlhodobo. V roku 2006 prvýkrát dosiahli hranicu jedného bilióna dolárov. V roku 2009 už prekonali hranicu dva bilióny a podľa odhadov analytikov z banky UBS by koncom júna 2011 mali hravo prekonať ďalšiu magickú hranicu tri bilióny dolárov.
Porovnateľná ekonomika India má v súčasnosti devízové rezervy 297,3 miliardy dolárov, čo ju radí na šieste miesto na svete. Po Číne je v danom rebríčku na druhom mieste Japonsko (1,12 bilióna dolárov), Rusko (497 miliárd dolárov), Saudská Arábia (410 miliárd dolárov) a Taiwan s 383 miliardami dolárov.
Ilustračné foto na titulke - SITA/AP