Čínska ekonomická produkcia bude zaostávať za zvyškom Ázie prvýkrát od roku 1990. Vychádza to z predpovedí Svetovej banky, ktorá poukazuje na škody spôsobené politikou prezidenta Si Ťin-pchinga v súvislosti s presadzovaním politiky nulového ochorenia covidu-19. Ďalším dôvodom je kolaps najväčšieho svetového trhu s nehnuteľnosťami.
Svetová banka zrevidovala svoju prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v druhej najväčšej svetovej ekonomike na 2,8 percenta v porovnaní s 8,1 percentami v minulom roku a z aprílovej predikcie medzi štyrmi a piatimi percentami pre tento rok.
Očakávania pre zvyšok východnej Ázie a Tichomoria sa zároveň zlepšili. Ekonomika celého regiónu s výnimkou Číny by mala v roku 2022 vzrásť o 5,3 percenta v porovnaní s 2,6 percentami v minulom roku, a to vďaka vysokým cenám komodít a oživeniu domácej spotreby po pandémii koronavírusu.
Vyhliadky sa zhoršili
„Čína, ktorá bola na čele z hľadiska zotavovania sa z pandémie a z veľkej časti krčila plecami nad ťažkosťami s deltou [covidový variant], teraz platí ekonomické náklady za potláčanie choroby v jej najinfekčnejšom prejave,“ hovorí hlavná ekonómka Svetovej banky pre východnú Áziu a Tichomorie Aaditya Mattooová pre Financial Times.
Čína si tento rok stanovila cieľ HDP na úrovni približne 5,5 percenta, čo by bolo minimum za tri desaťročia. Vyhliadky sa však za posledných šesť mesiacov výrazne zhoršili.
Politika neúnavného potláčania prepuknutia koronavírusu prostredníctvom okamžitých blokád a masového testovania obmedzila mobilitu a oslabila spotrebiteľskú aktivitu. Rovnako aj čínsky sektor nehnuteľností, ktorý predstavuje asi 30 percent ekonomickej aktivity, utrpel historický kolaps.
Negatívna prognóza Svetovej banky nasleduje po sérii podobných vyjadrení takých finančných inštitúcií ako Goldman Sachs či Nomura, ktoré krajine znížili výhľad na budúci rok. Nárast pesimizmu je založený na očakávaniach, že prezident Si Ťin-pching predĺži svoju politiku nulového covidu aj po roku 2022.
Hlboký štrukturálny problém
Očakáva sa totiž, že čínsky líder si budúci mesiac zabezpečí bezprecedentné tretie funkčné obdobie vo funkcii vodcu Čínskej komunistickej strany. Tým pádom sa výrazne potláča ekonomická dynamika, ktorá sa začala počas reformnej éry Teng Siao-pchinga.
Svetová banka sa tiež obáva, že spomalenie čínskeho sektora nehnuteľností predstavuje hlboký štrukturálny problém. Aby sa znížilo bezprostredné riziko, banka uviedla, že Peking by mal poskytnúť väčšiu likviditnú podporu pre developerov v núdzi a zabezpečiť im finančné záruky na dokončenie projektov. Z dlhodobého hľadiska sú však potrebné aj fiškálne reformy, ktoré miestnym samosprávam poskytnú zdroje príjmov.
Ťažili z exportu
Naproti tomu sa od ekonomík východnej Ázie a Tichomoria, najmä tých exportne orientovaných, očakáva, že v roku 2022 budú rásť rýchlejšie a budú mať nižšiu infláciu. V Indonézii, Thajsku a Malajzii pomohli najmä vládne dotácie na pohonné hmoty v snahe udržať infláciu na nízkej úrovni. Domáca spotreba vzrástla, keďže región upustil od blokád a prísnejších prístupov k zvládaniu pandémie.
Vyššie ceny komodít vyvolané globálnou energetickou krízou zároveň podporili ekonomiky regiónu závislé od exportu. Indonézia, veľký exportér uhlia, minulý týždeň zverejnila, že export jej priniesol v auguste rekordných 27,9 miliardy dolárov.
„Myslím si, že postupné sprísňovanie, ktoré vidíme… sa dá nejaký čas vydržať,“ poznamenala A. Mattooová.
Svetová banka však ešte varovala, že niektoré opatrenia, ako sú dotácie na potraviny a pohonné hmoty, by sa do konca roka mohli stať brzdou rastu. Regulácia cien totiž deformuje trh, často pomáha bohatým a veľkým korporáciám a zároveň zvyšuje verejný dlh.