Podiel Číny na bitcoinovej produkcii je podľa analytika viac ako polovičný, výnosy z ťažby teda plynú práve čínskym operátorom. „Traja najväčší výrobcovia hardvéru pre ťažbu bitcoinu nedávno požiadali o vstup na hongkonskú burzu. To ešte viac upevňuje pozíciu Číny na trhu ťažby kryptomien,“ dodal J. Pouncey.
Čínsky trh tak podľa neho ponúka investorom prístup k 85 percentám hardvéru svetovej ťažby virtuálnych mien podľa príjmu.
Analytik poukázal aj na to, že v krajinách, ako je Vietnam či Venezuela, je dovoz hardvéru pre ťažbu kryptomien na ich územie zakázaný. Náklady na vyťaženie jedného bitcoinu vo Venezuele podľa analytika predstavujú 532 dolárov.
„Práve občania Venezuely a ďalších rozvíjajúcich sa trhov sú pritom častými používateľmi kryptomien pre potrebu ochrániť svoje úspory pred hyperinfláciou. Znamená to, že využívanie kryptomien v praxi a ich ťažba sú geograficky dve navzájom odlišné veci,“ podotkol.
Zásadnú úlohu v ťažbe virtuálnych mien podľa analytika získali rozvíjajúce sa trhy vďaka nadbytočnej výrobnej kapacite a lacnej elektrickej energii. Tieto trhy budú zároveň podľa neho v rozšírení používania kryptomien a raste tohto trhu zastávať čoraz výraznejšie postavenie.
„Čína bude aj napriek nedávnej geografickej diverzifikácii a nárastu konkurencie zo zahraničia naďalej dominovať globálnej ťažbe. V priebehu budúceho rastu tohto trhu predikujeme exponenciálny rast ťažby kryptomien,“ očakáva J. Pouncey.