Čína dokáže urýchliť rozširovanie svojej kapacity jadrových reaktorov a pridať až desať nových ročne, myslí si Lu Tchie-čung, riaditeľ Čínskej národnej jadrovej korporácie, štátnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá výstavbou jadrových elektrární a využitím jadra v elektrárňach a jadrových zbraniach. Prospela by podľa neho aj zmena politiky, aby mohli byť jadrové elektrárne zahrnuté do systému obchodovania s emisnými povolenkami.
Tento rok pribudnú tri alebo štyri nové reaktory, aby sa kapacita Číny zvýšila na približne 60,8 gigawattov. „Naša krajina má schopnosť a povinnosť byť prvou na svete, ktorá si uvedomí, že jadrová energia je ekologický atribút,“ povedal Lu Tchie-čung v rozhovore pre China Business News. „Je možné schváliť šesť až osem alebo dokonca desať jednotiek každý rok a je to veľmi pravdepodobné,“ dodal.
Čína buduje nové jadrové elektrárne rýchlejším tempom ako ktorákoľvek iná krajina, pričom do konca desaťročia by mohla prekonať kapacitu Spojených štátov, ktoré sú v súčasnosti najväčším trhom, uviedli analytici BloombergNEF.
Jadrová energia sa opäť dostáva do popredia, aby pomohla splniť ambície energetickej bezpečnosti mnohých vlád. Rozvoj jadrovej energetiky sa bude vykonávať „robustným, bezpečným a usporiadaným“ spôsobom, uviedla vo výročnej správe čínska Národná komisia pre rozvoj a reformy. Krajina sa podľa najvyššieho hospodárskeho plánovacieho orgánu zameria aj na pokrok v oblasti nových technológií, ako je jadrová fúzia.
Čína by do roku 2060 mala dosiahnuť zvýšenie jadrovej kapacity na približne 400 gigawattov, čo by zvýšilo podiel tejto technológie na výrobe energie na 18 percent. O jadro je záujem aj na ďalších trhoch vrátane Argentíny, Kazachstanu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.