Čína má v súčasnosti 243 gigawattov uhoľných elektrární schválených na výstavbu alebo vo výstavbe. To by stačilo na pokrytie dopytu Nemecka. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia a Globálneho energetického monitora.

Okrem oficiálne pripravovaných elektrární boli predložené žiadosti na výstavbu ďalších 149 gigawattov uhoľných elektrární, ktoré však zatiaľ neboli schválené. Celková kapacita uhoľných elektrární by sa tak v porovnaní s rokom 2022 mohla zvýšiť o 23 až 33 percent, ak sa všetky tieto projekty uskutočnia. Schvaľovanie nových projektov vyvoláva obavy o energetickú bezpečnosť. Čína medzitým prisľúbila, že od roku 2026 zníži spotrebu uhlia, aby splnila záväzok dosiahnuť vrchol emisií skleníkových plynov pred rokom 2030.

Nové uhoľné elektrárne majú slúžiť ako rezerva pre množstvo novej energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sa pridávajú do siete. Podľa správy CREA a GEM sa však väčšina z nich nachádza na miestach, ktoré majú viac než dosť energie z uhlia na podporu obnoviteľných zdrojov.

Čína sa ohradila proti náznakom, že ustupuje od svojich záväzkov v oblasti čistej energie. Predstavitelia tvrdia, že krajina dokázala realizovať prechod na zelenú energiu efektívnejšie ako ktorákoľvek iná krajina v podobnom štádiu rozvoja.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Nemecké firmy sú skeptické voči obnoviteľným zdrojom energie, obávajú sa o svoju budúcnosť