Čína sa chystá vytvoriť nový investičný fond, ktorý by mal zozbierať 300 miliárd jüanov (zhruba 38,2 miliardy eur) na podporu domáceho polovodičového priemyslu. Peking tak stupňuje svoje úsilie dohnať v tomto odvetví Spojené štáty a ďalších konkurentov.

Jednou z hlavných oblastí pre investície z tohto štátom podporovaného fondu budú podľa zdrojov zariadenia na výrobu čipov. Vytvorenie fondu už schválili príslušné čínske úrady. Čínske ministerstvo financií doň podľa jedného zo zdrojov plánuje vložiť 60 miliárd jüanov (7,64 miliardy eur), ďalší prispievatelia do fondu zatiaľ nie sú známi.

Nový fond by mala zriadiť štátna spoločnosť China Integrated Circuit Industry Investment Fund, ktorá už v rokoch 2014 a 2019 vytvorila dva podobné fondy. Prvý podľa vládnych správ zozbieral zhruba 139 miliárd jüanov a druhý 200 miliárd jüanov. Do týchto fondov okrem ministerstva financií vložili peniaze aj veľké štátne podniky, napríklad finančná spoločnosť China Development Bank Capital, tabaková firma China National Tobacco Corporation a telekomunikačný operátor China Telecom.

Fondy poskytli financie dvom najväčším čínskym výrobcom čipov Semiconductor Manufacturing International Corporation a Hua Hong Semiconductor, dodávateľovi pamäťových čipov Yangtze Memory Technologies a viacerým menším firmám.

Čínsky prezident Si Ťin-pching už dlhší čas vyzýva, aby Čína dosiahla v oblasti polovodičov sebestačnosť. Tlak na dosiahnutie sebestačnosti v posledných rokoch zvýšila séria amerických reštrikcií na polovodičový export do Číny, ktorú Washington zdôvodňuje obavami, že Peking by mohol využiť vyspelé čipy na posilnenie svojej armády.

Ďalšie dôležité správy

Na leteckej snímke továreň spoločnosti Taiwan Semiconductor v meste Nanjing
Neprehliadnite

TSMC vykázal prvý pokles zisku za štyri roky, dopyt po čipoch slabne