Viac ako 27 miliárd dolárov plánuje Čína naliať do svojho doteraz najväčšieho čipového fondu, čím sa snaží podporiť vlastný vývoj špičkových technológií a vzdorovať tak Spojeným štátom, ktoré pripravili mnohé obmedzenia na zastavenie pokroku čínskych čipov a umelej inteligencie.
Bloomberg uvádza, že Čína zakladá tretí, oveľa väčší fond, známy ako Veľký fond, priamo pod dohľadom ministerstva vedy a techniky, čo signalizuje oživenie úsilia profitovať na najväčšom svetovom trhu s polovodičmi. Napriek snahám o obmedzenie sa spoločnosti Huawei Technologies a jej partnerovi Semiconductor Manufacturing International v minulom roku podarilo zostaviť pokročilý procesor na základe technológie pochádzajúcej z USA.
Obnovený tlak Pekingu na sebestačnosť v oblasti polovodičov prichádza v čase, keď USA naliehajú na spojencov vrátane Holandska, Nemecka, Južnej Kórey a Japonska, aby aj oni sprísnili obmedzenia prístupu Číny k polovodičovej technológii a dôslednejšie kontrolovali export.
Medzi investorov, ktorí do Veľkého fondu prispejú miliardami jüanov, patria veľké štátne spoločnosti, ale aj samosprávy miest vrátane Šanghaja. Fond sa má stať hlavným nástrojom na poskytovanie finančnej pomoci miestnym výrobcom čipov.
Organizácie ako napríklad Štátna rozvojová a investičná spoločnosť v rokoch 2014 a 2019 podporili množstvo firiem vrátane miestnych gigantov v oblasti výroby čipov SMIC a Yangtze Memory Technologies.
Spoločnosť SMIC so sídlom v Šanghaji je hlavným dodávateľom čipov pre Huawei. V roku 2023 úspešne vyrobila 7-nanometrový procesor pre Mate 60 Pro. To veľmi prekvapilo Spojené štáty, ktoré sa domnievali, že pokročilé technológie sú mimo dosahu Číny.