Pri spoločnom vystúpení so svojím čínskym náprotivkom Wang Iom šéf americkej diplomacie podľa agentúry Reuters taktiež povedal, že Čína a USA sú odhodlané dotiahnuť do konca dohodu, ktorá by Iránu zablokovala cesty k získaniu štiepneho materiálu pre jadrové zbrane.

Hlavnou témou návštevy J. Kerryho však je prehlbujúce sa bezpečnostné obavy vyvolané námornými ambíciami Pekingu v Juhočínskom mori. Jadrom problému sú Spratlyho ostrovy, na ktoré si okrem Číny robia nárok aj Filipíny, Vietnam a Malajzia.

Sporné ostrovy sú často len skalnaté útesy bez pitnej vody a ďalších podmienok, ktoré by z ostrovov robili vhodné miesto na osídlenie. Okolité more je ale bohaté na ryby a podľa expertov skrýva veľké ložiská nerastných surovín, vrátane ropy. Oblasťou okrem toho vedú významné námorné trasy.

„Pokiaľ ide o výstavbu na ostrovoch a útesoch Nan-ša (čínsky názov Spratlyho ostrovov), je to úplne v rámci čínskej zvrchovanosti,“ povedal čínsky diplomat novinárom. „Je to naše legitímne právo.“

V novej výročnej správe o čínskej armáde americké ministerstvo obrany pred týždňom uviedlo, že Čína ďalej rozširuje svoje územia na sporných Spratlyho ostrovoch a stále intenzívnejšie tam budujú novú umelú pevninu.

Od začiatku roka 2014 vznikli umelé ostrovy s rozlohou viac ako 800  hektárov, pričom viac ako tri štvrtiny tejto plochy Číňania vybudovali ešte tento rok. Peking podľa Pentagonu zrejme vo svojej činnosti bude pokračovať a plochu ostrovov plánuje ďalej zväčšovať.

Ministerstvo upozornilo, že stále nie je jasné, aké zámery má Čína s ostrovmi. Správa ale naznačuje, že Čína sa možno snaží zvrátiť pomer síl vo svoj prospech tým, že na ostrovoch vybuduje vojenskú infraštruktúru.

Tempo výstavby na Spratlyho ostrovoch sa v posledných štyroch mesiacoch výrazne zvýšilo, počas tohto roka tam doposiaľ vzniklo viac ako 600  hektárov nových pozemkov vybudovaných okolo najmenej šiestich útesov. Na jednom z nich sa podľa všetkého stavia vzletová a pristávacia dráha pre lietadlá.