Vzostup nacionalizmu, zmeny v dodávateľských reťazcoch a obmedzovania technológií ohrozujú čínsku ekonomiku, ktorá je druhou najväčšou na svete. V dôsledku toho sa bude Čína podľa miliardára Gautama Adaniho cítiť čoraz izolovanejšia, píše agentúra Bloomberg.
Adani v utorok v rámci konferencie Forbes Global CEO v Singapure povedal, že čínska iniciatíva „Jedno pásmo, jedna cesta“, ktorá je známa aj ako druhá hodvábna cesta, v mnohých krajinách narazila na odpor. To ohrozuje ambície Pekingu na poli svetového obchodu, dodal tretí najbohatší muž planéty.
Nedávny kolaps čínskeho trhu s nehnuteľnosťami možno podľa neho v niektorých bodoch prirovnať k tomu, čo sa v 90. rokoch 20. storočia odohrávalo v Japonsku. Tie sa zvyknú označovať aj ako „stratená dekáda“.
Centrálne banky sa zvyšovaním úrokových sadzieb uchyľujú k „nepredstaviteľným“ krokom, tvrdí Adani. Nárast je podľa neho taký veľký, že môže spôsobiť ekonomickú recesiu.
Kritika lacného paliva
Adani sa takisto vyjadril ku kritike týkajúcej sa plánov Indie, v rámci ktorých chce krajina zvýšiť množstvo elektriny vyrábanej z fosílnych palív. Miliardár totižto financuje obe strany zelenej energetickej transformácie.
„Kritici by nás prinútili okamžite sa zbaviť všetkých zdrojov fosílneho paliva,“ tvrdí Adani a dodáva, že India ich potrebuje k tomu, aby sa dokázala postarať o svoju obrovskú populáciu. „Pre Indiu by to nefungovalo,“ myslí si miliardár.
Adaniho výroky sa niesli v podobnom duchu ako výroky indického premiéra Naréndru Módího. Ten z klimatickej zmeny viní historické úrovne emisií z rozvojových krajín. Premiér má cieľ poskytnúť elektrinu každej jednej indickej domácnosti a k tomu potrebuje lacné palivo, dodáva Bloomberg.