Intenzívnejší obchod medzi krajinami, voľnejší pohyb kapitálu a výmena poznatkov prispeli za posledných 30 rokov k prudkému zníženiu podielu ľudí žijúcich v extrémnej chudobe – z 34 percent na 8,8 percenta, uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Podiel exportu na svetovom HDP vzrástol o polovicu, čo viacerým štátom umožnilo zapojiť sa do medzinárodnej výmeny a svetovej deľby práce. INESS odporúča Európskej komisii znižovať clá na dovoz z USA. Zároveň zdôrazňuje, že obchodné vzťahy medzi Úniou a Spojenými štátmi sú najrozsiahlejšie na svete – denne cez Atlantik putuje tovar a služby v hodnote 4,4 miliardy eur.

V roku 2023 dosiahol obchod s tovarom hodnotu 851 miliárd eur. Export EÚ predstavoval 503 miliárd eur, dovoz 347 miliárd eur, čo prinieslo prebytok 157 miliárd eur v prospech Únie. Naopak, v obchode so službami zaznamenala Európska únai deficit vo výške 109 miliárd eur.

Zachovanie intenzívnej obchodnej výmeny je v záujme spotrebiteľov oboch ekonomík. Potenciálna obchodná vojna by však mala negatívnejšie dôsledky pre EÚ, kde export tvorí viac ako 50 percent HDP, zatiaľ čo v USA len 11 percent.

Predstavitelia EÚ by sa mali podľa INESS snažiť o znižovanie obchodných bariér, odstraňovanie regulačných prekážok a uzatváranie nových zmlúv o voľnom obchode. Trhovo orientovaný prístup je nevyhnutný na posilnenie konkurencieschopnosti EÚ v globálnom prostredí.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Žiadna „hra o fazuľky“. Transatlantická obchodná vojna ohrozuje bilióny dolárov