Matthew Killingsworth z Wharton People Analytics v rámci najnovšieho výskumu náhodne oslovil 33 391 Američanov, ktorí ročne zarábajú zhruba 500-tisíc dolárov. Otázkami o ich životnom blahu zisťoval, či pocity šťastia rastú s výškou príjmov.

Killingsworth dospel k záveru, že množstvo peňazí, ktoré urobí človeka šťastným, je neustále sa posúvajúcou hranicou. Ľudia pociťujú rovnaké nadšenie, či im príjem stúpne z desaťtisíc na 20-tisíc dolárov alebo z 20-tisíc na 40-tisíc dolárov a tak ďalej. „Predstavte si spoločnosť ako rebrík príjmov. Postup o ďalšiu priečku smerom nahor vždy vyvolá pocity šťastia, pretože rozdiely medzi sumami sú čoraz väčšie," vysvetlil Killingsworth pre Business Insider.

Jeho zistenia odporujú názoru, že šťastie má z hľadiska peňazí svoje limity. Ak raz človek v práci dosiahne vytúžený plat, žiadne ďalšie zvýšenie už jeho pocity radosti a spokojnosti podľa tejto teórie neovplyvní.

Killingsworth tvrdí, že jeho výskum môže ponúknuť odpovede na jeden z hlavných ekonomických fenoménov posledných desaťročí, ktorým je platová nerovnosť. Firmy totiž rady dávajú veľké bonusy najlepšie zarábajúcim zamestnancom. „Predstavte si, že sa máte rozhodnúť, či miniete ďalší dolár na odmenu pre zamestnanca, ktorý zarába päť miliónov dolárov, alebo toho, kto zarába 50-tisíc. Možno máte pádny dôvod, prečo chcete bonus dať pracovníkovi s vyšším platom, no zamestnancovi s nižším príjmom by život zmenil mnohonásobne viac,“ dodal Killingsworth.

Ďalšie dôležité správy

Frustrated,Sad,Woman,Sitting,On,Bench,With,Box,Of,Personal
Neprehliadnite

Zvláštna pravda o práci: Ľuďom sa páči viac, než si myslia