Čile sa spamätáva po silnom zemetrasení. Vládne odhady hovoria, že o strechu nad hlavou prišli doteraz približne dva milióny ľudí a celkový počet obetí už presiahol sedemsto. Na rozmáhajúce sa lúpeže v krajine vyhlásila chilská vláda výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania.
Ekonomické škody dosiahnu rádovo desiatky miliárd dolárov – zničených či poškodených bolo veľa ciest, mostov a domov. Prvé odhady špecializovanej firmy Eqecat hovoria, že sa vyšplhajú na približne 30 miliárd dolárov, čo je bezmála 15 percent hrubého domáceho produktu krajiny. Podľa medzinárodných analytikov dopad na čilskú ekonomiku bude len krátkodobý. Analytici Deutsche Bank očakávajú aj krátkodobý tlak na ceny vládnych dlhopisov a oslabenie čilskej meny. Tá patrila v minulom roku medzi silnejúce, keď sa voči americkému doláru zhodnotila o 26 percent, najviac od roku 1982.
Zemetrasenie v krajine pravdepodobne spomalí aj rast ekonomiky. Desiatky firiem, vrátane ťažiarskych, hlásia v dôsledku zničenej cestnej infraštruktúry a prerušených dodávok elektrickej energie výpadky vo výrobe. Čile je tretím najväčším svetovým producentom medi vo svete a jej ťažba a produkcia sa podieľajú 17 percentami na tvorbe HDP krajiny. Obavy o dodávky včera zvýšili cenu medi na londýnskej komoditnej burze o viac ako šesť percent, najviac za posledných 11 mesiacov. Čilské akcie naopak zažili jeden z najväčších denných poklesov za posledný rok. Index Ispa klesol o viac ako dve percentá na 3 740 bodov.
Investori ale dlhodobo oceňujú, že krajina má silný a stabilný bankový systém, dobre rozvinutý domáci kapitálový trh a zdravé verejné financie. V regióne latinskej Ameriky má Chile najnižší pomer vládneho dlhu k HDP.V súčasnosti sa podľa údajov Central Intelligence Agency pohybuje na úrovni necelých desať percent.
Ekonomický rast v dôsledku zemetrasenia ale minimálne v nasledujúcich dvoch štvrťrokoch podľa čilskej vlády spomalí.
Vládne odhady i predikcie centrálnej banky hovorili o tom, že po vlaňajšom jednopercentnom poklese čilská ekonomika v tomto roku zosilnie o viac ako päť percent. Podľa Economistu mala čilská ekonomika zosilnieť v tomto roku o viac ako 4,5 percenta a podobnými tempami mala rásť aj v nasledujúcich troch rokoch.
Zemetrasenie o sile 8,8 stupňa Richterovej stupnice zasiahlo krajinu v predposledný februárový deň. Podľa údajov Amerického úradu pre geologický výskum (USGS) to bolo piate najsilnejšie zemetrasenie od roku 1900 vo svete. V nedeľu večer krajinu postihli nové otrasy o sile 6,2 stupňa Richterovej stupnice.
Foto na titulke - SITA / AP