Či už ide o aktívnych, alebo pasívnych fajčiarov, ľudia vystavení cigaretovému dymu vykazujú v priemere o 30 percent vyššie riziko ako nefajčiari, že prestanú počuť.
Vedci sa opierali o sluchové testy, ktoré podstúpilo 165-tisíc mužov a žien vo veku od 40 do 69 rokov. Ide pritom o reprezentatívnu vzorku britskej populácie. Výsledky v rozsiahlej miere potvrdili dávnejšie štúdie a ukázali, že hluchotou je postihnutých v priemere 30 percent fajčiarov.
Vedci taktiež zistili, že medzi nebezpečenstvom straty sluchu a množstvom cigariet je priama súvislosť. Znepokojujúce však je aj to, že pasívne fajčenie je rovnako škodlivé ako aktívne, preukázali vedci.
U osôb vystavených cigaretovému dymu dve až deväť hodín týždenne nebezpečenstvo hluchoty vzrástlo na 28 percent. Keď boli ľudia vystavení cigaretovému dymu viac ako desať hodín týždenne, vzrástlo toto nebezpečenstvo na 39 percent.
Štúdia neumožnila zistiť príčinu negatívneho pôsobenia tabaku na sluch, ale jej autori zdôrazňujú, že podľa ich výsledkov majú produkty obsiahnuté v cigarete priamy toxický vplyv na sluch. Taktiež pripomínajú, že tabak pôsobí na sluch nepriamo prostredníctvom svojich účinkov na cievny systém. Nikotín nachádzajúci sa v cigaretách spôsobuje sťahovanie ciev a škodí tak prekrvovaniu vnútorného ucha.
„Naša štúdia taktiež ukazuje, že obmedzenie fajčenia nebezpečenstvo straty sluchu znižuje. Keď človek prestane úplne fajčiť, môže toto nebezpečenstvo dokonca eliminovať,“ dodáva profesor Piers Dawes, hlavný autor štúdie.