Rozhodnutie druhej najväčšej lekárenskej siete v krajine označujú zdravotnícki experti za precedens, ktorý by mohol tlačiť na ďalšie firmy, aby tento krok nasledovali, píše agentúra Reuters.
"Myslím, že to bude vyvíjať tlak na ostatných maloobchodníkov, ktorí chcú pôsobiť v oblasti zdravotnej starostlivosti," cituje Reuters Troyena Brennana z CVS a pripomína, že niektoré mestá ako Boston či San Francisco zakázali predaj cigariet a ďalších tabakových výrobkov v lekárňach už v minulosti.
Rovnako aj niektoré maloobchodné firmy už prestali predávať cigarety pred niekoľkými rokmi, napríklad reťazec Target zastavil predaj cigariet už v roku 1996. Odporcovia fajčenia dúfajú, že dobrovoľné rozhodnutie CVS vyvolá reťazovú reakciu u ďalších veľkých prevádzkovateľov lekární.
Rozhodnutie CVS vítajú aj protifajčiarski aktivisti. Matthew Myers, šéf združenia Deti bez tabaku si dokonca myslí, že by tento krok mohol viesť k zníženiu požívania tabakových výrobkov.
CVS uviedla, že rozhodnutie nebude mať výrazné dopady na jej finančné výsledky. Zrušenie predaja cigariet, cigár a žuvacieho tabaku by príjmy firmy malo znížiť o zhruba dve miliardy dolárov. Analytici podľa agentúry Reuters odhadujú tohtoročné príjmy CVS Caremark na 132,9 miliardy dolárov.
Analytici poznamenávajú, že počet fajčiarov v USA klesá a v posledných dvoch rokoch sa objavila konkurencia lacnejších obchodných reťazcov Family Dollar Stores a Dollar General, ktoré majú viac pobočiek a ponúkajú tovar za nižšie ceny. Na celkovom maloobchodnom predaji cigariet majú reťazce lekární podiel menší ako štyri percentá.
V rokoch 2003 až 2013 sa predaj cigariet v USA podľa organizácie Euromonitor International znížil o 31,3 percenta. V súčasnosti fajčí v USA okolo 18 percent dospelých, v roku 1965 to bolo až 43 percent dospelej populácie. Ročne v krajine na následky fajčenia zomrie 480-tisíc ľudí.
CVS plánuje začať vo svojich lekárňach namiesto cigariet ponúkať aj programy na odvykanie od fajčenia, a nahradiť tak časť výpadku príjmov z predaja cigariet.