Celkovo sa obeťou vrážd stalo vlani 63 880 ľudí, čo je asi o tri percentá viac ako v roku 2016. Táto najväčšia latinskoamerická krajina s dvesto miliónmi obyvateľov sa tak v tragickej štatistike zaradila do prvej svetovej desiatky.

„Násilie v Brazílii si vyžiadalo toľko mŕtvych ako v krajinách vojnových konfliktov,“ uviedla riaditeľka neziskovej organizácie Brazílske fórum pre bezpečnosť občanov Samira Buenová pri oznámení štatistiky. Podľa nej sa síce vo väčšine krajiny počet vrážd znížil, celkovú štatistiku zvýšili údaje zo 12 štátov brazílskej federácie.

Najviac vrážd zaznamenali vlani v štátoch na severe krajiny, ktoré patria k najchudobnejším v krajine. Smutné prvenstvo drží Rio Grande do Norte s 68 vraždami na stotisíc obyvateľov, za ním sú štáty Acre (64) a Ceará (59). Naopak najmenej vrážd na počet obyvateľov sa stalo v najbohatšom štáte Sao Paulo.

Proti mafii za krvavú cenu

Na vysokej kriminalite v Brazílii sa podieľa najmä organizovaný zločin a boj drogových gangov o ovládnutie územia. Vzrástol ale tiež počet ľudí, ktorí zomreli pri zásahoch polície proti organizovanému zločinu. Podľa mimovládnej štatistiky zomrelo takto v porovnaní s rokom 2016 o 20 percent viac ľudí a v priemere ich bolo 14 na deň.

V celej krajine zomrelo vlani pri policajných zásahoch cez 5-tisíc ľudí, najviac (1127) v štáte Rio de Janeiro. Vysoká kriminalita v tomto treťom najľudnatejším brazílskom štáte bola dôvodom, prečo prezident Michel Takmer tento rok vo februári podpísal dekrét, na základe ktorého tam velenie nad políciou prevzala do konca roka federálnej armáda.

Podľa niektorých toto v krajine bezprecedentné opatrenie zintenzívni policajné razie a zvýši počet obetí z radov nevinných obyvateľov.

Brazílske bezpečnostné zložky sú známe svojím nekompromisným a tvrdým postupom voči drogovým gangom a ďalším kriminálnym skupinám. Pri zásahoch, ktoré sa často konajú v chudobných štvrtiach veľkomiest, ale veľakrát prichádzajú o život aj civilisti.