Hoci je Neuralink miliardára Elona Muska najznámejšou spoločnosťou, ktorá sa snaží o úspešné implantovanie čipov do mozgu, ani zďaleka nie je jediná. „Sme čierna ovca tohto priemyslu,“ povedal pre Telegraph austrálsky neurochirurg a zakladateľ Synchronu Tom Oxley.

Mozgový čipový implantát od jeho startupu dokáže zachytávať signály, ktoré umožňujú pacientovi používať iPhone alebo iPad v režime určenom pre ľudí s postihnutím. „Vnímame to už tak trochu ako samozrejmosť, aké dôležité miesto majú tieto zariadenia v našich životoch,“ dodal doktor s tým, že smartfóny dnes slúžia nielen na komunikáciu, ale aj nakupovanie či spravovanie bankových účtov.

Stávka na jednoduchosť

Technológia Synchronu sa na prvý pohľad podobá Neuralinku. Na rozdiel od Muskovho implantátu ale pacient nemusí v rámci zavádzania podstúpiť náročnú operáciu na špecializovanej klinike s využitím ultramoderných robotov. Synchron sa namiesto toho spolieha na takmer štyridsať rokov starý vynález vo forme stentu, ktorý sa bežne používa pri srdcových ochoreniach. Táto technika spočíva vo vložení dutej rúrky do artérie alebo žily.

Mikročip Stentrode od Synchronu sa do mozgu pacienta zavádza cez krvnú cievu prostredníctvom katétra. Jednoduchší spôsob je podľa Oxleyho kľúčom ku komercializácii produktu. Startup totiž pracuje s domnienkou, že vďaka stentu sa čip dostane k viac pacientom, keďže si jeho zavádzanie nebude vyžadovať zložitú operáciu mozgu. „Pre dosiahnutie rastu nemusíme na rozdiel od spoločností ako Neuralink budovať robotov v chirurgických centrách,“ vysvetlil Oxley.

Konkurenčná výhoda

Synchron teraz potrebuje dokázať, že jeho metóda funguje. V roku 2020 pomocou stentu implantoval čip do mozgu pacienta Philipa O'Keefea s amyotrofickou laterálnou sklerózou. Startupu sa podarilo demonštrovať, že Stentrode vie myšlienky premeniť na počítačové akcie. V súčasnosti technológiu testuje Správa potravín a liečiv Spojených štátov. Synchron okrem toho pracuje na návrhu výrobného procesu pre masovú produkciu stentov.

Aby sa mu však podarilo dostať do ďalšej fázy, bude potrebovať viac peňazí. Jeho menej invazívna forma zavádzania si, našťastie, získala pozornosť investorov zo Silicon Valley vrátane zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa a spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa. Startupu sa podarilo vyzbierať vyše 140 miliónov dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Prvý pacient s čipom od Neuralinku dokáže myšlienkami ovládať kurzor myši