Turecko vyjadrilo presvedčenie, že Ukrajina a Rusko sa dohodnú na predĺžení dohody o vývoze obilia cez Čierne more, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.
Rokovania bez ruských diplomatov
Rusko a Ukrajina zaujali pozitívny prístup, ktorý ,,povedenie k pozitívnemu výsledku", povedal v nedeľu turecký minister obrany Hulusi Akar tureckej štátnej tlačovej agentúre Anadolu. ,,Domnievame sa, že jej platnosť bude predĺžená 18. marca," dodal.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí však napriek tomu uviedlo, že ruskí predstavitelia sa doposiaľ nezúčastnili na rokovaniach o predĺžení čiernomorskej obilnej dohody. ,,O tomto predmete neboli rokovania, zvlášť nie s účasťou ruských predstaviteľov," povedala hovorkyňa ministerstva Marija Zacharovová.
Ďalšie kolo rozhovorov o predĺžení tejto dohody podľa nej prebehne v pondelok 13. marca v Ženeve za účasti ruskej delegácie a generálnej tajomníčky Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) Rebecou Grynspanovou.
Obilie smeruje najmä do Afriky
Rusko po vojenskom vpáde na Ukrajinu vo februári minulého roka spočiatku blokovalo celý vývoz z ukrajinských čiernomorských prístavov, pripomína AFP. Čiernomorská obilná iniciatíva, na ktorej sa dohodli OSN, Turecko, Ukrajina a Rusko, nadobudla platnosť v júli 2022 a umožňuje kontrolovaný export obilia z troch ukrajinských prístavov na pobreží Čierneho mora.
Táto dohoda, ktorej platnosť končí 18. marca, pomohla obmedziť narastajúce ceny potravín. Prvýkrát bola predĺžená vlani v novembri.
Kyjevu táto iniciatíva umožnila vyviesť milióny ton obilia. Ukrajina je pritom jedným z najväčších vývozcov obilia na svete a veľká časť jej obilia je vyvážaná do afrických krajín.
Generálny tajomník OSN António Guterres diskutoval o predĺžení tejto dohody s ukrajinskými predstaviteľmi počas stredajšej návštevy Kyjeva.