Maďarský premiér Viktor Orbán tento týždeň pri príležitosti 66. výročia neúspešného maďarského povstania proti Sovietskemu zväzu predstúpil pred svojich stúpencov. Vo svetle blížiacej sa ekonomickej búrky však nemal náladu udrieť si do EÚ tak, ako to má vo zvyku, píše The Telegraph.
„Neriešme tých, ktorí na Maďarsko útočia z tieňov svojich strážnych veží v Bruseli,“ povedal Orbán, ktorého krajina čelí dvojitej výzve – vojne na Ukrajine a jej vplyve na ekonomiku.
Čierna ovca
„Finančná kríza a ekonomický pokles EÚ. Invázia migrantov na juhu. Vojna na východe a ekonomická kríza na Západe,“ vymenúval maďarské problémy premiér, no svoju vojnu proti EÚ radšej vynechal.
Orbnovi spojenci v Budapešti obviňujú Brusel, že zmrazovaním eurofondov vydiera Poľsko a Maďarsko. Premiérovi kritici zas premiéra nazývajú proputinovskou bábkou, ktorá sa v krajine snaží vybudovať autoritársky a protidemokratický režim vládnutia.
Dokonca aj krajiny, ktoré tradične stoja na jeho strane, sa Maďarsku začínajú obracať chrbtom, a tak pôsobí čím ďalej tým izolovanejšie.
Orbánova blokáda únijných sankcií voči Rusku sa v Poľsku nestretla s pochopením aj napriek tomu, že tieto dve krajiny spolu neraz brojili proti Bruselu, ktorý im vyčítal nedodržiavanie zásad právneho štátu. Po tom, čo Orbán sankcie nazval „ekonomickou samovraždou“, sa však Budapešť a Varšava vydali vlastnou cestou.
Neľahké časy
Maďarsko okrem čoraz väčšej politickej izolácie čelí aj vysokým cenám energií a potravín či znehodnoteniu forintu. Ak príde o bruselské fondy, tak to môže maďarskú menu a ekonomiku veľmi nepriaznivo ovplyvniť. Podľa prognóz Medzinárodného menového fondu (MMF) čaká HDP krajiny prepad na najnižšiu nepandemickú úroveň za posledných desať rokov.
Ďalšou výzvou sú pre Budapešť nespokojní učitelia. Tí vyšli do ulíc, aby si vydobyli zvýšenie platov. Učitelia tu totiž v priemere zarobia okolo 1 250 eur mesačne.
Maďarský štátny tajomník pre verejnú diplomaciu a vzťahy Zoltán Kovács z problémov obviňuje ideologickú vojnu, ktorú medzi sebou vedú západné liberálne krídlo EÚ a konzervatívny východ.
Žobrú o svoje peniaze
Krátko po tom, čo Orbán v apríli vyhral voľby a porazil proeurópsku koalíciu opozičných strán, jeho vláde Európska komisia zmrazila eurofondy v hodnote 21-miliárd eur.
Brusel obvinil Budapešť zo zhoršenia situácie v oblasti právneho štátu, ktoré podľa neho vystavuje európske peniaze riziku. Orbán zas čelil obvineniam z korupcie či z toho, že eurofondy vyplácal svojim prisluhovačom.
„Zúfalo potrebujeme každý cent,“ povedal zakladajúci člen Orbánovej strany Fidesz a predseda výboru pre zahraničné veci Zsolt Németh. „No peniaze, o ktoré v Bruseli žobreme, sú našimi peniazmi,“ obul sa do Bruselu predseda.