Analytik z INESS Róbert Chovanculiak poukazuje na vážne nedostatky v uvažovaní občanov v úlohe voličov, ktoré narúšajú fungovanie demokracie. Upozornil na dva hlavné problémy, ktorými trpia voliči: fiškálnu ilúziu a nevšímavosť voči nákladom obetovaných príležitostí. Tieto zlyhania podľa neho spôsobujú, že demokracia nefunguje tak, ako by mohla.

„Voliči majú v prvom rade problém vôbec zistiť, koľko a aké dane platia za služby, ktoré im poskytuje štát,“ uvádza Róbert Chovanculiak. Tieto tzv. „fiškálne ilúzie“ sú podľa neho dôsledkom toho, že politici majú motiváciu skryto zavádzať dane, ktorých záťaž voliči nedokážu jednoducho vyhodnotiť. Príkladom sú nepriamo viditeľné dane ako DPH a spotrebné dane, ktoré sú často menej identifikovateľné.

Ďalším bodom kritiky je nevšímavosť voličov voči nákladom obetovaných príležitostí. „Ľudia často reagujú na verejné výdavky podľa toho, či znejú spoločensky vhodne,“ dodáva Róbert Chovanculiak. Upozorňuje na potrebu, aby voliči mali predstavu o nákladoch a alternatívnych využitiach zdrojov.

Portály ako Cenastatu.sk a Vesmír verejných výdavkov podľa analytika poskytujú dôležité informácie, ktoré môže volič využiť pre lepšie pochopenie verejných financií. Podľa Róberta Chovanculiaka dostupnosť správnych informácií a uvedomenie si nákladov môže výrazne zlepšiť kvalitu rozhodovania voličov v demokratickom procese.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke premiér Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje na tlačovej konferencii po rokovaní s predsedami opozičných strán a predstaviteľmi Ministerstva financií SR o konsolidácii na Úrade vlády SR v Bratislave v utorok 24. septembra 2024. Opozičné strany KDH a Progresívne Slovensko (PS) pozvanie predsedu vlády na rokovanie o konsolidačných opatreniach prijali, Sloboda a Solidarita (SaS) ho odmietla. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ekonóm Martin Slaný kritizoval konsolidáciu, štáty zvyšujú dane namiesto redukcie výdavkov