„Chrípkový vírus je na rozdiel od iných vírusov špecifický v tom, že je relatívne premenlivý a zároveň nákazlivý. Takmer každú sezónu cirkulujú v populácii iné typy chrípkového vírusu, niektoré sú agresívnejšie, niektoré miernejšie a tak spôsobujú niekedy väčšie, inokedy menšie epidémie,“ vysvetľuje lekár Richard Wagner.

 

Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal počas minulého týždňa 44 254 akútnych respiračných ochorení a z toho 3925 prípadov chrípky alebo ochorení podobných chrípke. Aj keď ide o malý podiel, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom to predstavuje asi 23-percentný nárast. Najväčší počet pacientov bol vo vekovej skupine od 15 do 19 rokov.

Nemýľte si chrípku s prechladnutím

Chrípka v porovnaní s inými bežnými virózami horných dýchacích ciest nastupuje veľmi intenzívne, rýchlo a z plného zdravia. „Kým bežné infekcie horných dýchacích ciest sa začínajú aj deň, dva trvajúcim škriabaním v hrdle, opuchnutým nosom, mierne zvýšenou teplotou a postupne odznením príznakov, chrípka začne náhle, zväčša silnou bolesťou hlavy, často za očami, zimnicou, vysokou teplotou, bolesťami kĺbov. Počas ďalších 48 hodín sa dostaví výtok z nosa, nádcha, bolesti hrdla, zimnica, vysoké teploty a bolesti kĺbov postupne odznievajú,“ opisuje lekár.

Bežnú virózu možno od chrípky odlíšiť aj dĺžkou rekonvalescencie. „Po bežnej viróze sme po troch až piatich dňoch v poriadku, po chrípke, aj keď odznejú akútne stavy, je človek ešte ďalší mesiac viac unavený a malátny,“ ozrejmuje R. Wagner. Ide pritom o priebeh ochorenia inak zdravých ľudí. Pre pacientov pod dlhodobým dohľadom lekárov, chronicky chorých a starších ľudí je chrípka nebezpečná a veľmi vyčerpávajúca.

„Väčšina smrteľných prípadov spôsobených chrípkou je práve medzi takýmito pacientmi, ktorí majú oslabený imunitný systém a chrípka u nich spustí následné bakteriálne infekcie ako je napríklad zápal pľúc,“ konštatuje lekár.

V minulej sezóne podľahlo chrípke 19 ľudí, z toho 14 vírusu chrípky typu A(H1N1)pdm09, ktorý odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zaradili do chrípkových vakcín pre aktuálnu sezónu.

Príznaky chrípky a prechladnutia
  Chrípka Prechladnutie
Nástup ochorenia náhly postupný
Teplota nad 38 stupňov (prudko stúpajúca) do 38 stupňov
Zimnica častá absentuje
Nádcha môže nastúpiť po 48 hodinách sprevádza ochorenie od začiatku
Bolesť hrdla môže nastúpiť po 48 hodinách typický úvodný príznak
Bolesti kĺbov typický úvodný príznak zriedkavé
Bolesť svalov typická najmä v rukách, nohách a na chrbte častá
Bolesť hlavy silná, úvodný príznak jeden z možných príznakov
Únava, malátnosť častá častá
Kašeľ suchý dráždivý jeden z možných príznakov - bez vykašliavania hlienov
Dĺžka rekonvalescencie mesiac (sprevádzaný únavou a malátnosťou) 3 – 5 dní
Ďalšie typické znaky nechutenstvo, bolesť očných gúľ ústup príznakov do 2 – 3 dní
Prameň: spracované na základe odporúčaní lekárov

Množstvo zaočkovaných ľudí proti chrípke na Slovensku už niekoľko rokov klesá. V uplynulej sezóne sa podľa Úradu verejného zdravotníctva SR dalo zaočkovať iba 4,6 percenta obyvateľstva. Zaočkovanosť populácie by sa pritom podľa WHO mala pohybovať nad 30 percentami.

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Dôvery aj Unionu sa môžu dať proti chrípke zaočkovať bezplatne. Stačí navštíviť všeobecného lekára, ktorý vám vypíše predpis na očkovaciu látku. V lekárni si ju vyzdvihnete bez akýchkoľvek doplatkov. Vakcínu aj samotný výkon očkovania lekárom hradia v plnej výške poisťovne.

Pacienti s ťažkou alergiou na slepačie vajcia, rodičia detí mladších ako 6 mesiacov a ľudia, ktorí na očkovanie proti chrípke v minulosti závažne reagovali, by mali vakcináciu najskôr prekonzultovať s lekárom. S očkovaním treba počkať v prípade horúčkovitých ochorení alebo akútnej infekcie.

Pre koho je očkovanie vhodné

 
 

„Zdraví ľudia by mali chrípku zvládnuť aj bez očkovania, ale v prípade rizikových skupín ho treba zvážiť,“ podotýka R. Wagner. WHO odporúča očkovanie tehotným, dlhodobo chorým, seniorom, deťom do šesť rokov a zdravotníckym pracovníkom.

Očkovanie je najlepšie absolvovať na začiatku chrípkovej sezóny, teda v októbri a novembri, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky. V tomto období evidujú poisťovne najväčší počet zaočkovaných pacientov.

S vakcináciou proti chrípke sú často spojené predsudky, že po podaní látky človek ľahšie ochorie. „Na Slovensku máme len neživé vakcíny proti chrípke. V očkovacej látke sa nenachádzajú vírusy chrípky, ale len časti vírusu, ktoré vyvolávajú ochranný efekt a tvorbu protichrípkových protilátok. Podanie vakcíny môže vyvolať imunitnú reakciu s príznakmi, ktoré len pripomínajú chrípku,“ vysvetľuje lekár. Na očkovaciu látku môžu pacienti reagovať vyššou teplotou, bolesťami svalov, únavou či zimnicou.

Pacienti, ktorí po podaní vakcíny ochoreli na chrípku, boli pravdepodobne nakazení vírusom už v čase očkovania alebo v období budovania protilátok – počas 10 až 14 dní po očkovaní.

Liečbu si naordinujte sami

Chrípku treba vyležať doma a neutekať s ňou ihneď k lekárovi. „V prípade, že príznaky ako vysoká horúčka či lámavá bolesť kĺbov neustupujú, je načase navštíviť lekára prekonzultovať ďalší postup. Ak je však pacientom dieťa alebo starší človek, treba byť na pozore a radšej lekársku pomoc vyhľadať okamžite,“ upozorňuje R. Wagner.

Dostatočné množstvo tekutín a prírodných vitamínov (predovšetkým v ovocí a zelenine) odporúča prijímať aj ako prevenciu pred chrípkou. Vitamín C možno v našich podmienkach získať najmä z jabĺk, kyslej kapusty, citrusov či šípok. Popri liekoch tlmiacich bolesť a znižujúcich horúčku lekár nezatracuje ani alternatívne spôsoby liečby známe ako babské recepty.

„Tieto recepty sú založené práve na báze prírodných liečiv bohatých na vitamíny, preto sú pri chrípke primerane účinné. V dnešnej dobe si však môžeme dopomôcť aj liečivami a podpornými látkami vyrobenými na čisto prírodnej báze,“ uzatvára.

Hľadá sa mocný „babský“ recept proti chrípke!

Chrípka práve začala kosiť. Ako ju rozoznať od prechladnutia? (+ súťaž)

Poznáš účinný domáci recept, ktorý zatočí s chrípkou? Napíš ho ako komentár k súťažnej výzve na našej facebookovej stránke alebo priamo do diskusie pod týmto článkom.

 

Autorov troch najlepších receptov odmeníme užitočným darčekom podľa ich vlastného výberu. Súťaž trvá od 16. do 26. októbra 12:00 h. Víťazov vyhlásime na facebookovej stránke v deň ukončenia súťaže.