„Oficiálne stanoviská k akvizíciám vydávame až vo chvíli, keď sa spoločnosti dohodnú na uzatvorení kontraktu alebo akvizície,“ citoval denník Sme, ktorý informáciu priniesol, hovorkyňu skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel Petru Juráskovú.

Hovorca slovenskej divízie US Steel Ján Bača v reakcii uviedol, že spoločnosť fámy nebude komentovať.

Rokovania medzi oboma firmami vraj skomplikovala cena, ktorú US Steel požaduje za svoju slovenskú továreň.

Špekulácie o predaji košických oceliarní sa objavili v čase, keď závod čelí konkurencii lacnej ocele z Číny.

„Čínska oceľ sa kvalitou približuje našej, ale je oveľa lacnejšie. Rozdiel predstavuje asi 50 dolárov na tonu základného materiálu,“ povedal šéf odborovej organizácie košických oceliarní Mikuláš Hintoš. Dodal, že cenám čínskej ocele nedokáže konkurovať žiadny európsky výrobca.

Firma US Steel predaj svojej slovenskej továrne už v minulosti zvažovala. V roku 2013 ale dostala od slovenskej vlády úľavy v oblasti energetiky a ochrany životného prostredia. Výmenou za to sa americká firma zaviazala, že závod na Slovensku si ponechá aspoň päť rokov a že do konca roka 2016 nebude prepúšťať.

Vláda premiéra Roberta Fica vtedy pristúpila k poskytnutiu stimulov pre oceliarne v obave, že prípadný nový majiteľ košických hút by prepustil časť z viac ako 10-tisíc zamestnancov.