Slávny český komik Miloš Kopecký v najvážnejšom prejave svojho života povedal, že „u nás“ sa nič nedeje „doopravdy“, ale všetko len naoko, jednoducho akože. Bol prvý, kto mal odvahu vtedajším papalášom do očí povedať, že kým v Moskve sa robí perestrojka naozaj, v Československej socialistickej republike iba akože. Odvtedy už uplynulo štvrťstoročie, ale „systém akože“ prežil v zdraví aj zmenu režimu.
Útočník v Chrastave vystrieľal celý zásobník plastových guliek svojho revolvera do Václava Klausa za to, že „rozvrátil a rozkradol celú republiku“. Keby sa to neudialo podľa „systému akože“, útok by stál českého prezidenta život. Keby v „systéme akože“ nefungovala aj prezidentova ochranka, streľbu plastovou zbraňou by zasa neprežil útočník. Lebo nie je na svete veľa bodyguardov, ktorí by si tak ako českí počkali na výstrely, aby z nich „okamžite následne zistili“, že nejde o skutočnú zbraň. Jiří Sklenka, šéf policajného útvaru na ochranu prezidenta, ocenil na „zásahu“ svojich podriadených najmä to, že ich zákrokom „nebol zmarený ľudský život“. Nie je prekvapujúce, že už je šéfom bývalým. Viac prekvapuje, že sa vôbec mohol stať veliteľom prezidentovej ochranky.
Vďaka tomu, že útočník i ochranka fungovali „systémom akože“, všetko do seba zapadlo a Česi opäť raz zaujali a pobavili celý svet. Keď tak ako v Chrastave nikto nič nerobí naozaj, dá sa z toho urobiť zábavná reportáž, akú rady odvysielajú televízie na celom svete, lebo atentátnik, ktorý strieľa airsoftovými guľkami, a ochranka, ktorá útočníka s nadhľadom ignoruje, sú príjemným spestrením správ o svete, v ktorom sa až príliš vecí deje krvavo naozaj. Tak ako v časoch, keď sa celý svet bavil na filme Vesničko má strědisková, aj teraz veľa ľudí zatúži navštíviť krajinu, v ktorej je také niečo možné. Problém je, že takáto idylka vznikla len šťastnou zhodou náhod.
Zdroj: Danglár, námet: Ateo.cz
Politika Jiřího Svobodu pobodal neznámy útočník naozaj, nie akože. Pavla Dostála porezali na tvári a Vladimíra Dlouhého zmlátili naozaj. Skutočnú ranu do hlavy, nie iba ranu akože, dostal Bohuslav Sobotka a podobne dopadli aj ďalší činitelia. „Systém akože“ je zábavný iba vtedy, keď sa v ňom nevyskytne nik, kto robí veci naozaj. Problém je, že zistiť, kto robí veci len akože, sa nikdy nedá vopred, ale vždy až potom.
Chrastavský atentát je synonymom úľavy, že niečo nedopadlo tak zle, ako mohlo. „Systém akože“, ktorý tam jednému človeku zachránil život, môže však nabudúce o život pripraviť mnohých. Mimochodom, keď majster Kopecký povedal „u nás“, myslel tým u nás – v Česku a na Slovensku.
Ilustrácia - Danglár, námet: Ateo.cz
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 39/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.