Chorvátsky prezident Zoran Milanović nemôže kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, nemôže byť nominantom na premiéra ani viesť kampaň v prospech opozičnej strany, ak okamžite nerezignuje na svoju funkciu. Rozhodol o tom chorvátsky ústavný súd.

Rozhodnutiu súdu prechádzalo Milanovićove oznámenie, že sa bude uchádzať o post premiéra za opozičnú Sociálnodemokratickú stranu Chorvátska. Krátko predtým stanovil termín volieb na 17. apríla.

„Ak sa chce zúčastniť na politickej kampani... musí okamžite podať demisiu predsedovi ústavného súdu,“ povedal na tlačovej konferencii predseda súdu Miroslav Šeparović a zároveň varoval prezidenta aj stranu, aby konali v súlade s jeho vyhlásením a prestali porušovať ústavu.

Prezident je podľa ústavy nestranícka osobnosť a ako taký sa Milanović nesmie zúčastniť na voľbách ani na kampani v prospech jednej politickej strany, povedal Šeparović.

Vo voľbách sa proti sebe postavia vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia premiéra Andreja Plenkovića a skupina stredových a ľavicovo orientovaných strán, ktoré oznámili, že budú kandidovať ako aliancia.

Milanović po oznámení kandidatúry okamžite začal kampaň za SDP. Prezident sa plánoval postaviť proti terajšiemu konzervatívnemu premiérovi Plenkovićovi, ktorého obvinil z rozsiahlej korupcie. Politici sa priečia pre viaceré problémy.

Chorvátsko tento rok čakajú aj prezidentské voľby a voľby do európskeho parlamentu.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 Záhreb - Novinári protestujú proti návrhu zákona, ktorý podľa tvrdení pracovníkov médií zakáže sprostredkovávať podrobnosti z vyšetrovaní trestných činov v Záhrebe v stredu 31. januára 2024. Chorvátsky parlament sa od začiatku januára zaoberá týmto návrhom, na základe ktorého jednotlivcom hrozí trest odňatia slobody v dĺžke až troch rokov za poskytnutie informácií o vyšetrovaní či získavaní dôkazov. Zákon je označovaný za
Neprehliadnite

Tisíce ľudí v chorvátskom Záhrebe protestovali proti vláde a korupcii