V boji umelé kožušiny verzus tie pravé v súčasnosti neexistuje jasný víťaz. Dilemu nemajú len zákazníci v obchodoch, ale aj mnohí dizajnéri. Obe strany totiž majú svoje argumenty a zdajú sa byť rozumné.
Na jednej strane by sme sa pri pravých kožušinách a kožiach mohli baviť o tom, že pri ich výrobe zvieratá trpia. Že sa z nich stáva nechcený vešiak na produkt. V súčasnosti sa však na chvíľu pozastavíme aj pri inom aspekte - environmentálnych dopadoch, ktoré majú v porovnaní s umelými materiálmi.
Kvalita nad zlato
Umelé kožuchy sa vyrábajú z polyméru. Kým sa z nich stane nositeľné oblečenie, stretnú sa s množstvom škodlivín. Ich obhajcovia však ukazujú prstom na toxické látky, ktorými pravú kožušinu musia fixovať, aby sa nerozpadla.
Joshua Katcher, dizajnér a autor knihy Fashion Animals pre Huffington Post povedal: „Len čo sa pozriete pod povrch, zistíte, že kožušina nie je udržateľná. Príroda vytvorila kožu na to, aby sa rozložila. Keď zviera zomrie, srsť aj koža sa rozpadne a putuje do pôdy. Takže, keď rozmýšľate nad tým, čo s tým musia urobiť, aby tomu zabránili..., je to celý rad chemikálií, z ktorých mnoho je derivovaných z ropy. Nie sú nevinní.“
Z hľadiska kvality materiálu sa však pravej koži nedajú uprieť vlastnosti, o ktorých tá umelá môže len snívať. Je priedušnejšia, lepšie hreje, dlhšie vydrží. Kým kabátik zo syntetických vlákien môže slúžiť v priemere šesť rokov, ten zo zvieraťa prežije aj tridsať.
Pravé kožuchy niečo stoja, a preto sa často
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?