Šalianske Duslo pokračuje v investovaní do dekarbonizácie vlastného výrobného procesu. Najnovšie sa chce zamerať na elektrolytickú výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov energie. Vytvorí tak zelený vodík, ktorý chce fabrika následne použiť pri výrobe čpavku. Chemička pritom nedávno získala na svoju dekarbonizáciu z Modernizačného fondu dotáciu 58 mil. eur.
Duslo chce týmto krokom redukovať emisie skleníkových plynov. V súčasnosti je totiž hlavnou surovinou pri výrobe čpavku zemný plyn. Z neho sa získava konvenčný sivý vodík a ako vedľajší produkt CO2. To sa využíva na výrobu močoviny a nespotrebované množstvo sa vypúšťa do ovzdušia. Elektrolýzou sa vyrobí zelený vodík, ktorý sa použije pri výrobe čpavku, čím nahradí časť zemného plynu.
„Navrhovaná činnosť má vysoko pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia. Použitím zeleného vodíka pri výrobe čpavku sa predpokladá úspora emisií CO2 na úrovni 14 975 ton za rok,“ konštatuje fabrika. Výšku investície ani časový harmonogram nespresnila. Zdrojom elektrickej energie pre chod elektrolyzéra budú pritom obnoviteľné zdroje energie. Projekt veterného parku a fotovoltickej elektrárne sú aktuálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Duslo patrí k najvýznamnejším spoločnostiam chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve. Tržby chemičky v minulom roku prekonali miliardu eur. Hospodársky výsledok pred zdanením sa vyšplhal na 123,6 milióna eur. Fabrika zamestnáva na pracoviskách v Šali, Bratislave a Strážskom takmer dvetisíc ľudí.