Nobelovu cenu za chémiu v stredu vyhrali prvýkrát v dejinách švédskej Kráľovskej akadémie vied dve ženy, a to za vývoj metódy CRISPR-Cas9, ktorá umožňuje vedcom upraviť DNA ľubovoľného organizmu. Informovala o tom agentúra AFP.

Francúzska biochemička Emmanuelle Charpentierová, ktorá si cenu rozdelí s americkou biochemičkou Jennifer Doudnovou, dúfa, že ich víťazstvo je ,,pozitívnym odkazom najmä pre mladé dievčatá, ktoré sa chcú venovať vede", a dodala, že nezáujem mladých ľudí pracovať vo vedeckej oblasti je ,,hlboko znepokojujúci."

,,Veľmi dúfam, že táto technológia pomôže odhaliť nové záhady v biológii, a že bude použitá v prospech ľudstva," povedala Doudnová pre agentúru AP. Laureátky vyvinuli metódu CRISPR-Cas9 na základe imunitného systému baktérií, ktoré tiež môžu byť nakazené vírusmi. Ak baktéria infekciu prežije, časť virálnej DNA zostane v jej špecifických častiach zvaných CRISPR. Z tejto časti virálnej DNA potom baktéria vytvorí zodpovedajúce vlákno crRNA, ktoré v kombinácii s molekulou tracrRNA a dvoma proteínmi vrátane Cas9 vytvoria tzv. ,,biologické nožnice".

automobilové emisie
Neprehliadnite

Slovenskí europoslanci vítajú prísnejšie emisné ciele EÚ z dielne eurokomisie

Tieto nožnice sa dokážu vďaka vláknu crRNA - ktoré je založené na virálnej DNA - zamerať na špecifickú časť sekvencie DNA vírusu, rozstrihnúť ju, a tak vírus zneškodniť. Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnová zistili, že v tomto mechanizme dokážu nahradiť vlákno crRNA vírusu ľubovoľným crRNA z hocijakého organizmu, a tak veľmi presne upraviť akúkoľvek sekvenciu DNA.

,,S pomocou tejto technológie môžu vedci s mimoriadne vysokou presnosťou meniť DNA zvierat, rastlín a mikroorganizmov. Táto technológia mala revolučný vplyv na biológiu, prispieva k novým terapiám na rakovinu a môže viesť aj k vyliečeniu dedičných chorôb," uviedla štokholmská Kráľovská akadémia vied. Tohtoroční laureáti si ceny v Štokholme na tradičnom slávnostnom odovzdávaní 10. decembra osobne neprevezmú. Dostanú ich vo svojich domovských krajinách prostredníctvom ambasád alebo príslušných univerzít.

Najbohatší Čech Petr Kellner
Neprehliadnite

Elita biznisu je späť. Vyšiel nový rebríček najbohatších Slovákov a Čechov

Nobelova nadácia, ktorá odovzdávanie Nobelových cien organizuje, v septembri oznámila, že tradičná slávnostná ceremónia udeľovania cien sa tento rok z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 neuskutoční. Podujatie v štokholmskej koncertnej sále nahradí televízny prenos z radnice švédskej metropoly.

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.