Vlastná fotovoltická elektráreň sa oplatí predovšetkým firmám a organizáciám, ktoré disponujú dostatočnou plochou, na ktorú je možné panely inštalovať. Ideálne na tento účel sú strechy. „Fotovoltika sa dnes oplatí každému, kto má možnosť si ju nainštalovať, obzvlášť odberateľom, ktorí nemajú nárok na elektrinu, ktorú štát za zvýhodnené ceny zabezpečil od Slovenských elektrární. Je jedno, či ide o mestá a obce, výrobné firmy, logistické parky či obchodné prevádzky. Zmysel má pre každého odberateľa, najmä ak využíva tzv. požičovňu elektriny, vďaka ktorej dokáže jej potenciál využiť skutočne naplno,“ približuje Hoang Nguyen Khac, projektový manažér pre obnoviteľné zdroje spoločnosti MAGNA ENERGIA.

Fotovoltické panely v Novej Bani, ktoré využívajú požičovňu elektriny.
Zdroj: Energovision, s.r.o.
Fotovoltické panely v Novej Bani, ktoré využívajú požičovňu elektriny.

Čo s prebytkami, aby neprepadli

Špecifikom výroby elektriny zo slnka je jej závislosť od počasia. V slnečný deň dokážu panely vyprodukovať viac energie, než dokáže ich vlastník v danom čase spotrebovať. Ak nemá k dispozícii batériu, do ktorej prebytky uloží, o časť produkcie príde.

Tento problém rieši práve požičovňa elektriny. „V rámci nej nám odberateľ prebytočnú elektrinu požičia a my ju vrátime napríklad po západe slnka, keď už panely nevyrábajú. Fotovoltika na školách a škôlkach, ktoré sú v lete prázdne, môže takto prispievať na chod nočného osvetlenia obce. Alebo v priemyselnej firme, v ktorej sa cez víkendy nepracuje, využijú elektrinu zo soboty a z nedele v pracovné dni. A elektrinu vyrobenú počas celozávodnej dovolenky v druhej polovici júla minú v auguste,“ vysvetľuje Nguyen Khac.

Elektrina sa dá aj preniesť

Ďalšou výhodou je, že vyrobenú elektrinu môžu odberatelia preniesť nielen v čase, ale aj v priestore. „Napríklad zo striech skladov ju vieme preniesť do energeticky náročnejších prevádzok aj stovky kilometrov ďaleko,“ približuje Nguyen Khac.

Čoraz aktuálnejšou témou sú aj batérie nainštalované priamo na odbernom mieste, ktoré dokážu prebytočnú elektrinu uchovať. Keď je batéria plná, odberateľ si môže ďalšie prebytky odložiť prostredníctvom požičovne. Z nej sa dá batéria aj nabíjať, prípadne môže zákazník využiť aj výhodné ceny variabilnej tarifikácie. Vďaka nim batériu nabije v noci za nízke ceny a uskladnenú elektrinu využije v čase špičky, keď je drahšia.

Ilustračné foto
Zdroj: MAGNA ENERGIA
Ilustračné foto

Variabilná tarifikácia šetrí peniaze

Variabilná tarifikácia je aj hlavnou podmienkou využívania požičovne. Reaguje na to, že ceny elektriny sa počas dňa menia a mimo špičky, prípadne cez víkendy, sú nižšie. V špičke zas pomáha šetriť produkcia fotovoltiky.

Pri variabilnej tarifikácii sú k dispozícii buď ceny odvíjajúce sa od spotového trhu, alebo pevne stanovené tarify pre príslušné časové pásma. „Spot sa stal výhodným riešením pre firemných odberateľov najmä po prepuknutí energetickej krízy. Je totiž lacnejší než fixne stanovené ceny. S upokojením trhu sa však do hry vracajú aj tie,“ hovorí Nguyen Khac.

Čo robiť, ak máte záujem

Ak ste firma či iná organizácia, ktorá má o fotovoltiku s požičovňou záujem, kontaktujte spoločnosť MAGNA ENERGIA. Ak ešte fotovoltiku nemáte, tento dodávateľ energií vám sprostredkuje partnera na jej inštaláciu. Pomôže aj s povinnou dokumentáciou pre distribučnú spoločnosť.

Ak už fotovoltikou disponujete a potrebujete vyriešiť problém s prebytočnou elektrinou, takisto kontaktujte priamo MAGNU a pripravte si zmluvu o pripojení fotovoltiky a vyúčtovaciu faktúru. Na základe nej vám spoločnosť pripraví cenovú ponuku na dynamickú tarifu. Zároveň vám pomôže s ďalšími potrebnými administratívnymi krokmi. A to tak, aby ste mali celý proces čo najjednoduchší a čo najviac ste ušetrili.
Viac informácií nájdete na: www.magna-energia.sk/pozicovna-elektriny-firmy alebo oskenujte QR kód:

QR kód
Zdroj: MAGNA ENERGIA
QR kód

Titulná foto: Pexels.com / Gustavo Fring