Chcete uchrániť úspory investovaním do ETF fondov? Otestujte sa, či o nich viete všetko
ETF fondy lákajú malých investorov rôznymi výhodami. Pred tým, než do nich uložia svoje úspory, by mali poznať aj ich nevýhody
1/10 Čo sú to ETF fondy?
ETF (exchange-traded fund) sú spravované fondy, ktoré pasívne kopírujú ceny akcií alebo indexov, ktoré obchodník s cennými papiermi na burze nakupuje.
2/10 V ktorom roku sa začalo s ETF fondami na burze obchodovať?
V roku 1993 sa začalo s ETF fondami na burze obchodovať, avšak populárnymi sa stali až o desať rokov neskôr. Dnes sú tieto fondy populárne aj u menších investorov a jednotlivcov, ktorí v nich vidia efektívny spôsob zhodnotenia svojich financií
3/10 Do čoho sa prostredníctvom ETF fondov investuje?
Investovanie do ETF fondov je pasívne investovanie na burze, na ktorej sa nakupujú akcie. Netreba si však pod tým predstavovať investovanie ako z amerických filmov. Vybrať si pokojne môžete iba jeden fond, pretože ten je zložený z množstva tried starostlivo vyberaných aktív. Likvidita týchto fondov potom závisí od likvidity podkladového aktíva. V praxi tak možno mať peniaze na účte od 5 do 30 dní. Odborníci odporúčajú investovať aspoň v horizonte troch rokov, počas ktorých sa treba pripraviť na stúpanie aj klesanie hodnoty fondu.
4/10 Aké ETF fondy poznáme?
Aj ETF možno rozdeliť na viacero druhov. Najčastejšie sa členia na základe toho, do akých aktív tieto fondy investujú. Jednotlivec si tak môže vybrať z rôznych ETF fondov, ako sú indexové ETF fondy, sektorové ETF fondy, komoditné alebo menové ETF fondy a iné.
5/10 Čím sa vyznačujú indexové fondy, ktoré sú jedny z najobľúbenejších?
Zloženie a pomer akcií v týchto fondoch je vyberaný za účelom kopírovania vývoja cien akciového indexu. Môžu tak reagovať na to, čo sa deje na celosvetovom trhu. S jeho rastom stúpa aj hodnota ETF fondu a naopak, s klesaním trhu je potrebné očakávať aj jeho pokles. Jeho zloženie má na starosti správca, ktorý mení zloženie fondu tak, aby zodpovedalo situácií na trhu.
6/10 Je ETF fond totožný s podielovým fondom?
Obchod s podielovými fondmi sa nerealizuje na burze, ako je to v prípade akcií. Tak isto ide o fondy, ktoré sa vyznačujú dlhším procesom vstupu a výstupu investora. Tieto kroky sú spoplatnené, podobne ako aj správa fondu. Tá prebieha zo strany manažérov, ktorí sledujú akcie a následne po dôkladnej analýze rozhodujú o tom, do čoho sa bude investovať. ETF fondy si však môže investor zabezpečiť prostredníctvom burzy, a to oveľa rýchlejšie. Poplatky sa týkajú len procesu nákupu a predaja podielu. Neriadia ich ani manažéri, pretože sa riadia pasívne vývojom cien aktív, ktoré fondy kopírujú.
7/10 Aké sú výhody ETF fondov?
ETF fondy sú populárne pre nízke poplatky. Tie sa pohybujú približne od 0,07 do 0,4 percenta. Pre porovnanie priemerné poplatky sa pri podielových fondoch pohybujú od 0,5 do 3 percent.
8/10 Aké sú nevýhody ETF fondov?
Kurzové riziko môže nastať v prípade, ak má klient obchodný účet vedený v eurách a nakupuje fondy napríklad v dolároch. Tak isto je potrebné overiť si likviditu, pretože o niektoré ETF fondy nemusí byť vysoký záujem.
9/10 Akú minimálnu sumu musí jednotlivosť investovať?
Podľa informácií portálu Fingo.sk je možné do niektorých druhov ETF fondov začať pravidelne investovať už so sumou 10 eur.
10/10 Musí sa z výnosov, ktoré majiteľovi prinesú ETF fondy, platiť daň?
Pri výnosoch z ETF fondov možno využiť oslobodenie od dane, respektíve takzvaný časový test. V praxi to znamená, že investor nemusí daň zaplatiť, pokiaľ do ETF fondov investuje minimálne jeden rok.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: unsplash/Towfiqu barbhuiyaVeríme, že ste sa niečo zaujímavé dozvedeli.
Tvoj výsledok Len tak ďalej
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé dozvedeli.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé dozvedeli.