1. Výrobné podniky v bohatších regiónoch už nedostanú príspevok na nové pracovné miesta. Platí to pre celé západné, ako aj pre okresy stredného a východného Slovenska, ktoré majú podpriemernú nezamestnanosť.
2. V nevýrobných podnikoch sa ako nová podmienka podpory zavádzajú vyššie platy. V technologických centrách musia byť oproti lokálnemu priemeru 1,7-násobné alebo dvojnásobné, podľa toho, o aký typ podpory ide. V centrách zdieľaných služieb musí ísť o jeho 1,5 alebo 1,8 násobok.
3. Vyššiu šancu budú mať firmy pôsobiace v takzvaných prioritných oblastiach. Tie zahŕňajú odvetvia, ktoré vládna stratégia RIS3 označuje za perspektívne, napríklad výrobu áut.
4. V bohatších regiónoch bude ťažšie získať dotáciu aj na obstaranie hmotného či nehmotného majetku. Zvyšujú sa totiž požiadavky na minimálnu výšku investície. V regióne s podpriemernou nezamestnanosťou bude treba na získanie dotácie preinvestovať najmenej 40 miliónov eur. Aj to však platí len pre prioritné oblasti. Firmy, ktoré do tohto okruhu nepatria a zároveň chcú investovať do bohatších regiónoch, dotáciu nezískajú vôbec.
5. Požiadavka na minimálnu investíciu bude menej prísna v okresoch s vyššou nezamestnanosťou, ako aj pri iných typoch podpory - napríklad pri daňových úľavách. Pri malých a stredných firmách budú požiadavky na minimálnu investíciu v niektorých prípadoch menej náročné ako dnes.
Pozemky v časti Nitry Dražovce, kde prebiehajú práce pre automobilku Jaguar Land Rover Zdroj: SITA
6. Novým typom pomoci je prevod alebo prenájom priestorov na podnikanie za výhodnejších podmienok.
7. Maximálna intenzita pomoci sa zásadne nemení. Na západnom Slovensku je vo výške 25 percent oprávnených nákladov, v ostatných regiónoch je to 35 percent.