Čínsky startup Deep Blue Aerospace vo štvrtok ohlásil predaj dvoch miest na palube svojej rakety, ktorá v roku 2027 vynesie do vesmíru prvých turistov. Záujemcovia za jeden lístok zaplatia vyše 195-tisíc eur.

Pasažieri absolvujú suborbitálny let – raketa vystúpi do vesmíru, no nevstúpi na obežnú dráhu Zeme. Let by ale mal prekonať Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov nad povrchom Zeme, ktorá je široko prijímanou hranicou zemskej atmosféry a kozmického priestoru.

Spoločnosť Deep Blue Aerospace označila za hlavnú prekážku širokej dostupnosti komerčných vesmírnych letov vysoké náklady na štart rakiet. Kľúčom k ich zníženiu sú podľa nej opakovane použiteľné rakety. Spoločnosť plánuje v prvom štvrťroku 2025 otestovať opätovné získanie nosnej rakety z obežnej dráhy.

Rodiaci sa sektor komerčne dostupných vesmírnych letov v súčasnosti vedú americké spoločnosti Blue Origin a SpaceX, vstúpiť doň ale plánujú i ďalšie firmy. Čínska štátna spoločnosť CAS Space uviedla, že lety pre vesmírnych turistov spustí do roku 2028.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD) gestikuluje po 7. rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady vlády SR v Bratislave 30. septembra 2024. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Rezort školstva chce podporiť vesmírny výskum. Výzvou poskytne startupom milióny eur