Deväť európskych krajín protestuje proti plánovanému obnoveniu misií Medzinárodného menového fondu (MMF) v Rusku. Podľa nich by obnovenie dialógu s krajinou, ktorá napadla inú krajinu, poškodilo povesť fondu.
Obnovenie konzultácií
Po invázii ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 zastavil MMF každoročné konzultácie s Ruskom, ktoré vykonáva so všetkými svojimi členmi. Začiatkom septembra ale ruský výkonný riaditeľ MMF Alexej Možin uviedol, že fond znovu začne konzultácie s Ruskom 16. septembra, najprv v online formáte, a že 1. októbra by delegácia MMF mala prísť na rokovania s ruskými predstaviteľmi do Moskvy.
„Radi by sme vyjadrili silnú nespokojnosť s takýmito plánmi MMF,“ uvádza sa v liste zaslanom ministrami financií deviatich európskych krajín šéfke MMF Kristaline Georgievovej. List podpísali zástupcovia Litvy, Lotyšska, Estónska, Fínska, Švédska, Islandu, Dánska, Nórska a Poľska.
Georgieová sa zúčastňuje na stretnutí ministrov financií a centrálnych bankárov EÚ v Budapešti. Predstavitelia EÚ uviedli, že sa jej tam budú pýtať na plány MMF.
Dôsledky pre MMF
„Aké odporúčania chce MMF dať Rusku na konci konzultácie? Ako lepšie riadiť vojnovú ekonomiku?“ uviedol jeden z vysokých predstaviteľov eurozóny.
V liste sa uvádza, že Rusko ako agresor by nemalo využívať rad menového fondu. Píše sa v ňom tiež, že ak MMF svoje plány uskutoční, zníži sa ochota darcovských krajín podporovať Ukrajinu prostredníctvom iniciatív MMF, pretože to podkopáva dôveru fondu.
List tiež upozorňuje, že všetky údaje, ktoré Rusko poskytne menovému fondu, budú cenzurované, aby ukázali, že ruskej ekonomike sa darí dobre a že odoláva západným sankciám. Hodnotenie MMF tak bude nepresné. Moskva by tiež využila misiu na svoje propagandistické účely, uvádzajú signatári.
Kritika menového fondu
MMF vo štvrtok uviedol, že jeho plánovaná návšteva Ruska je v súlade s jeho pravidelnými záväzkami aj so záväzkami Ruska ako členskej krajiny. Misia MMF naposledy navštívila Rusko v novembri 2019, teda pred začiatkom pandémie.
Mnoho západných krajín po invázii na Ukrajinu predstavilo možnosť vylúčenia Ruska z MMF, to sa ale ukázalo ako ťažké pre neochotu ďalších členov s veľkým podielom hlasovacích práv, ako je Čína a India. Západné krajiny tiež od začiatku vojny kritizujú MMF za to, že poskytuje podľa nich príliš optimistické vyhliadky pre ruskú ekonomiku a pre varovania, že akékoľvek rozhodnutie o zhabaní zmrazených ruských aktív by malo mať dostatočnú právnu oporu.