Firma, ktorá sídli v Denveri v štáte Colorado, už pred rokom aplikovala svoju metódu fermentácie na kávové zrnká. Nedávno oznámila, že podobný proces rozširuje na kakaové bôby.
„Vďaka tejto technológii odstraňujeme horkosť, a tak obmedzujeme množstvo cukru,“ vysvetľuje riaditeľ Mycotechnology Alan Hahn.
Proces nazvaný Mycosmooth vyvinul pred takmer 30 rokmi doktor Brooks Kelly. Spočíva v tom, že sa kávové zrnká alebo kakaové bôby nechajú počas dvoch týždňov fermentovať spolu s hubou lesklokôrovkou obyčajnou (Ganoderma lucidum) známou ako reishi. Táto huba, ktorú možno nájsť pod niektorými stromami, pohlcuje cukry a znižuje horkosť a kyslosť zrniek.
Huba reishi sa používa už vyše dvetisíc rokov v tradičnej čínskej medicíne. Je bohatá na beta-glukány, čo sú molekuly, ktoré stimulujú imunitný systém.
Proces Mycosmooth sa používa od roku 2013 pri fermentácii kávy, ktorú možno kúpiť v niektorých amerických obchodoch. Technika je úplne „bio“, hovorí šéf výroby James Longan. Líši sa od iných techník, ktoré sa uspokoja s tým, že zakrývajú horkosť, a to najmä pridaním cukru a ďalších produktov.
Francúzsky denník Le Figaro upozorňuje, že kým sa v amerických supermarketoch objavia prvé „hubové čokolády“, potrvá to ešte mesiace. Pokiaľ ide o chuť novej sladkosti, je spoločnosť MycoTechnology diskrétna.
Priaznivý účinok čokolády na ľudí s priemerným vekom 57 rokov
Nová čokoláda bude teda zdravšia. Ale aj obyčajná čierna čokoláda s vysokým obsahom cukru a tuku môže mať blahodarné účinky na metabolizmus, a teda aj na hmotnosť. Ľudia, ktorí jedia viac čokolády ako je priemer, sú štíhlejší, tvrdia autori štúdie uverejnenej v americkom časopise Archives of Internal Medicine.
Kým sa však začnete napchávať čokoládou v nádeji, že schudnete bez námahy, musíte vedieť, že citovaná štúdia nie je reprezentatívna. Doktorka Beatrice Golombová z Kalifornskej univerzity pracovala so vzorkou tisícky zdravých mužov a žien, ktorí nemali kardiovaskulárne problémy, cukrovku ani vysoký cholesterol. Priaznivý účinok čokolády bol dokázaný len u ľudí s priemerným vekom 57 rokov, ktorí pravidelne cvičili.
„Dospelí, ktorí jedia čokoládu častejšie, majú nižší index telesnej hmotnosti ako tí, čo si ju doprajú zriedkavejšie,“ hovorí doktorka Golombová. Index telesnej hmotnosti (BMI) slúži na zistenie rizika spojeného s nadváhou a vyratúva sa tak, že hmotnosť v kilogramoch sa delí výškou v metroch na druhú. Normálny BMI sa pohybuje medzi 18,5 a 25, pri obezite je vyšší ako 30.
Podľa doktorky Golombovej priaznivé účinky čokolády viac ako dostatočne vyvažujú jej nevýhody spôsobené predovšetkým obsahom tuku a cukru a vysokou kalorickou hodnotou. Je známe, že čokoláda je bohatá na polyfenoly, teda organické zlúčeniny, ktoré majú antioxidačný účinok, a že jej konzumácia môže znižovať riziko mozgovej mŕtvice.
Vplyv čokolády na BMI je skromný, ale dosť jasný na to, aby bol spôsobený len štatistickou chybou. Doktorka Golombová odporúča hlbšie preskúmanie mechanizmu pôsobenia čokolády. „Bude to vyžadovať obrovské množstvo údajov a ešte viac konzumácie čokolády v našom laboratóriu,“ hovorí.