Rodičovská túžba zabezpečiť plnohodnotný a úspešný život pre deti je prirodzená. Neuropsychológ William Stixrud a spoluautor prelomovej knihy Sedem princípov výchovy vlastného dieťaťa, však prináša odporúčanie, ktoré môže na prvý pohľad znieť paradoxne: „Dôverujte svojim deťom viac a starajte sa o nich menej,“ navrhuje.

V podcaste Raising Good Humans vysvetľuje, že prejavenie dôvery deťom a dospievajúcim podporuje ich sebadôveru, základnú zložku schopnosti učiť sa, experimentovať a dosahovať osobné úspechy.

„Ak mladí ľudia disponujú sebamotiváciou, je pravdepodobnejšie, že si vytýčia ambiciózne ciele a s vytrvalosťou ich budú napĺňať, čo ich nepochybne nasmeruje k úspešnej budúcnosti,“ povedala detská psychologička Tovah Klein pre CNBC Make It.

Začnite postupne

Stixrud odporúča rodičom, ktorí majú sklon k nadmernej kontrole, aby začali tým, že deťom umožnia robiť menšie, nezávislé rozhodnutia - napríklad o ich školskom šatníku alebo o tom, ako si rozvrhnú domáce práce. Keď sa rozhodnú, vyzdvihnite ich schopnosť samostatného úsudku.

S pribúdajúcim vekom je vhodné deťom postupne zverovať väčšiu mieru autonómie, aj v kľúčových oblastiach života. Zároveň je dôležité viesť s nimi otvorený dialóg o ich cieľoch a vnímať ich názory ako hodnotné. „Predstavte si, že ste interný konzultant. Buďte k dispozícii s pomocou a radami, ale nevnucujte ich,“ zdôrazňuje Stixrud.

Neuropsychológ zároveň odporúča, aby sa tento prístup uplatňoval aj pri školských povinnostiach, ktoré často vyvolávajú napätie medzi rodičmi a deťmi. Prílišný tlak na známky a špičkové výkony môže mať podľa neho kontraproduktívny efekt: „Vaše dieťa si k vám môže vytvoriť negatívny vzťah alebo sa uňho môže vyvinúť nezdravý perfekcionizmus,“ tvrdí. Namiesto toho odporúča zamerať sa na to, čo robí dieťa šťastným.

„Mnohí rodičia sa obávajú o budúcnosť svojich detí a táto úzkosť sa často prenáša aj na ne. Výsledkom môže byť oslabenie ich sebadôvery. Ak vaše deti budú skúšať hranice nezávislosti, musíte vyžarovať pokoj,“ konštatuje Stixrud.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Od potravín cez mobil po nájomné. Dospelé deti žijú z peňaženiek rodičov