Aký veľký je problém sexuálneho zneužívania v rámci boja proti násiliu na ženách?

Násilie páchané na ženách má rôzne formy a prejavuje sa v rôznych prostrediach. Pokiaľ ide o sexuálne obťažovanie, výskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) v roku 2014 ukázal, že na Slovensku až 49 percent žien zažilo sexuálne obťažovanie, čiže takmer každá druhá žena. Ide o veľmi vysoký počet. Považujem za dôležité, že sa prostredníctvom kampane #metoo celosvetovo zviditeľnila aj táto forma násilia páchaného na ženách. Táto kampaň síce môže pomôcť scitlivieť spoločnosť a informovať bez zľahčovania o sexuálnom obťažovaní, na druhej strane naša krajina nemá vytvorený systém ochrany pre obete obťažovania.

V rámci tejto diskusie sa vedie polemika aj o tom, čo to vlastne je sexuálne obťažovanie na pracovisku.

Existujú rôzne formy. Od verbálnych útokov, znevažujúcich poznámok a sexistických vtipov až po fyzické. Môže ísť aj o mnohé neverbálne podoby, ako sú rôzne gestá, neželané objatia, dotyky. Sexuálne obťažovanie je jednoducho všetko to, čo si dotknutá osoba neželá. Teda to, čo považuje za obťažujúce, urážajúce, znižujúce jej dôstojnosť.

Takže, ak si kolega robí len srandu a ona to vie, znamená to, že toto nie je sexuálne obťažovanie?

Takto by som to nešpecifikovala. To neznamená, že sa jej to nemôže dotýkať. Ľudia až pričasto zahladzujú takéto sexistické správanie tým, že išlo o vtip a práve to zľahčuje túto formu násilia. Naša spoločnosť je veľmi necitlivá voči tomuto problému. Sexuálne obťažovanie sa často odohráva v mocensky nerovných vzťahoch nadriadení –podriadené. Preto je veľmi ťažké ukázať, že takéto správanie nám ubližuje.

Nemyslíte si, že táto kampaň je len vlna, ktorá po čase opadne?

Kampane, ako #metoo majú veľký vplyv na to, že sa o probléme v spoločnosti rozpráva, spoločnosť sa môže dozvedieť o téme viac. Ale to nestačí. Potrebujeme vytvoriť efektívnejší systém ochrany obetí sexuálneho obťažovania ako aj systém ochrany žien pred všetkými ostatnými formami násilia. Politickí predstavitelia a predstaviteľky musia riešeniu násilia venovať najvyššiu pozornosť.

Znamená to, že vláda na Slovensku nerobí dosť, aby zabránila násiliu páchanom na ženách?

Nerobí dosť. Je 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa