Kvôli afére so sledovaním komunikácie doma i vo svete teraz rieši prezident Barack Obama možné zmeny v budúcich praktikách vládnej tajnej služby.

NSA podľa The New York Times niekoľko rokov používala špeciálne vytvorený softvér, ktorý pracoval s rádiovými vlnami a do počítačov sa dostával napríklad z USB kariet tajne nainštalovaných do týchto zariadení. Dlhodobo týmto spôsobom vraj monitorovala počítače čínskej či ruskej armády, drogových kartelov, ale aj niektorých úradov v rámci Európskej únie alebo svojich ázijských spojencov v boji proti terorizmu.

Denník vo svojej správe čerpá z interných dokumentov NSA či informácií od amerických činiteľov a počítačových expertov. Agentúra nazvala tento program "aktívnou obranou" a medzi jeho najčastejšie ciele patrilo čínske vojsko, ktoré Washington obviňoval z opakovaných kybernetických špionáží.

Časť informácií o tomto programe zverejnil už bývalý technik NSA Edward Snowden, ktorého USA obvinili zo špionáže a požadujú jeho vydanie z Ruska, kde sa teraz ukrýva pred americkou justíciou.

Aféra okolo sledovacích aktivít NSA otriasla vlani európskou politickou scénou, ale napríklad aj americkými vzťahmi so spojencami v Latinskej Amerike. Vyšlo najavo, že NSA sledovala internetovú a telefonickú komunikáciu nielen miliónov Európanov, ale aj štátnikov, údajne aj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej. Brazília, Nemecko aj Francúzsko, ale aj zástupcovia EÚ začali o problematike s americkou administratívou intenzívne rokovať.

B. Obama sľúbil čiastočnú reformu praktík NSA, ktorej zásady chce priblížiť už tento týždeň.