Po rokoch výhodných dovozov energií z Ruskej federácie sa po útoku Ruska na Ukrajinu rozprúdili v Nemecku diskusie o tom, ako dovozy ukončiť. Kritici nákupov ruských energií poukazujú najmä na fakt, že Berlín tak pomáha Moskve financovať vojnu na Ukrajine.
Podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv Lindner uviedol, že Nemecko sa musí v súvislosti s energetickou politikou „postaviť na vlastné nohy". Vláda bude pokračovať v podpore obnoviteľných zdrojov energie, vzhľadom na vývoj situácie na trhu s energiami však bude musieť zvážiť aj ďalšie možnosti.
Poukázal najmä na ložiská ropy a plynu v Severnom mori a predchádzajúcu koaličnú dohodu o tom, že Nemecko už nebude z týchto ložísk ťažiť, prípadne robiť nový prieskum. Ako uviedol, nemecká vláda by sa mala opäť „pozrieť na vývoj v Severnom mori" a v tejto veci začať rokovať s európskymi partnermi, najmä s Holandskom. Vzhľadom na prudký rast cien energií má prieskum a ťažba ekonomicky úplne inú perspektívu než pred časom, dodal Lindner.
Stanica n-tv, ktorá sa odvolala na odhady Spolkovej asociácie pre zemný plyn, ropu a geotermálnu energiu, poukázala napríklad na ložisko zemného plynu na nemecko-holandskej hranici v Severnom mori neďaleko ostrova Borkum. Z toho by sa podľa asociácie mohla ročne ťažiť približne jedna miliarda kubických metrov plynu.