Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová signalizovala, že banka bude pokračovať v cykle sprísňovania menovej politiky. A to aj napriek spomaľovaniu ekonomiky eurozóny a nárastu rizika recesie.

Pravdepodobnosť recesie stúpa

„Ekonomická aktivita v eurozóne sa v treťom kvartáli zrejme výrazne spomalila,” uviedla šéfka ECB na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov. Dodala, že počíta po zvyšok roka s ďalším oslabením ekonomiky a že pravdepodobnosť recesie v eurozóne stúpla.

Avšak aj napriek tomu ECB bude musieť podľa Ch. Lagardovej pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. „Inflácia zostáva príliš vysoká”. Navyše, očakáva sa, že tempo rastu spotrebiteľských cien zostane vysoko počas dlhšieho obdobia.

„Ešte nie sme hotoví,” komentovala Ch. Lagardová budúce smerovanie menovej politiky. „V aktuálnom stave neistoty, s tým, že pravdepodobnosť recesie sa zvyšuje, každý si musí robiť svoju prácu. Našou prácou je zabezpečenie cenovej stability. To je náš primárny mandát.” 

Vyššie úrokové sadzby 

Rada guvernérov v snahe o skrotenie inflácie vo štvrtok tretíkrát po sebe razantne sprísnila menovú politiku a v súlade s očakávaniami zvýšila svoje hlavné úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Kľúčová sadzba na hlavné refinančné operácie s platnosťou od druhého novembra vzrastie na 2 percentá, sadzba na jednodňové refinančné operácie na 2,25 percenta a depozitná sadzba na 1,50 percenta.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív - Na archívnej snímke z 30. decembra 2021 svetelná inštalácia na budove Euópskej centrálne banky počas príprav vo Frankfurte nad Mohanom. Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka 2022 na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %. FOTO TASR/AP
FILE - A light installation is projected onto the b
Neprehliadnite

Európska centrálna banka výšila hlavné úrokové sadzby o 75 bázických bodov