Četbot zákazníkovi kanadskej leteckej spoločnosti Air Canada chybne prisľúbil lacnejšiu letenku. Aerolínie zľavu nechceli priznať, ale súd teraz rozhodol, že klient bol v práve. Napísal to denník Edmonton Journal. Je to jeden z prvých právnych sporov, ktorý sa zaoberal zodpovednosťou umelej inteligencie.

Air Canada tak musí zákazníkovi poskytnúť zľavu, o ktorej ho v mene firmy informoval četbot. Súd v provincii Britská Kolumbia teraz leteckej spoločnosti nariadil, aby klientovi z Vancouveru zaplatila 812 kanadských dolárov (559 eur). Umelá inteligencia predtým v rozpore s podnikovými pravidlami zákazníkovi sľúbila, že mu časť peňazí vráti, až si zakúpi letenku za plnú cenu.

Četbot pritom chyboval len v detaile. Zákazník podľa rozsudku požiadal spoločnosť o zľavu na rezerváciu na poslednú chvíľu z dôvodu straty blízkej osoby - zomrela mu babička. Takéto „tarify pre pozostalých“ ponúka niekoľko leteckých spoločností, Air Canada je jednou z nich.

Smernica Air Canada však stanovuje, že takáto letenka musí byť rezervovaná pred odletom. Četbot naopak zákazníkovi poradil, aby si najprv rezervoval letenku za bežnú cenu a do 90 dní sa obrátil na spoločnosť so žiadosťou o vrátenie peňazí.

Muž postupoval podľa četbotovho návodu, Air Canada ale dodatočnú zľavu odmietla. Zaujímavá je hlavne argumentácia leteckej spoločnosti, ktorá všetku zodpovednosť zvádzala na umelú inteligenciu.

Spoločnosť podľa rozsudku tvrdila, „že nemôže byť činná zodpovedná za informácie poskytnuté ktorýmkoľvek z jej agentov, zamestnancov alebo zástupcov - vrátane četbota“. Naznačovala pritom, „že četbot je samostatným právnym subjektom zodpovedným za svoje vlastné konanie.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Čína je „fabrikou“ na četboty. Za týždeň ich vytvorí aj 14, boom okolo AI však brzdí zlá povesť