Četbot Bard od Googlu spoľahlivo a rýchlo odpovie aj na otázku, koľko pánd žije v zoologických záhradách. O správne odpovede sa starajú tisíce externých dodávateľov zo spoločností ako Appen a Accenture s minimálnym zaškolením, ktorí zarábajú len 14 dolárov za hodinu a prácu majú odovzdať v šibeničných termínoch. Bloombergu to potvrdili niektorí z nich, ktorí odmietli byť menovaní zo strachu, že prídu o prácu.

Títo dodávatelia sú neviditeľným backupom rozkvetu generatívnej umelej inteligencie (AI), o ktorom sa hovorí, že všetko zmení. Četboti ako Bard zvyčajne využívajú počítačovú inteligenciu na takmer okamžitú odpoveď na celý rad otázok, ktoré zahŕňajú všetky ľudské poznatky a kreativitu. Ale pri skvalitňovaní týchto odpovedí sa technologické spoločnosti spoliehajú na skutočných ľudí, ktorí preveria fakty, poskytnú spätnú väzbu o chybách a odstránia akékoľvek náznaky nepresností.

Je to čoraz nevďačnejšia práca. Spoločnosť Google súťaž v oblasti AI s konkurenčným OpenAI; ich pracovné zaťaženie a zložitosť úloh sa v poslednom čase zvýšili. „V súčasnosti sú ľudia vystrašení, vystresovaní, nedostatočne platení, nevedia, čo sa deje,“ povedal jeden zo zdrojov Bloombergu. „Táto kultúra strachu neprispieva k tomu, aby sme poskytovali kvalitu a tímovú prácu, ktorú od nás chcete,“ odkázal spoločnostiam, pre ktoré pracujú.

Priorita Google

Spoločnosť Google urobila z AI svoju hlavnú prioritu. Po uvedení ChatGPT od OpenAI v novembri sa snaží priniesť na trh vlastnú technológiu. V máji na výročnej konferencii vývojárov I/O ohlásila spustenie Bard v 180 krajinách a teritóriách. Predstavila aj experimentálne funkcie AI v tradičných produktoch, ako sú vyhľadávanie, e-mailová komunikácia a dokumenty Google.

„Vykonávame rozsiahlu a zodpovednú prácu na budovaní našich produktov AI vrátane prísneho testovania, školení a procesov spätnej väzby, ktoré sme roky zdokonaľovali, aby sme zdôraznili faktografiu a znížili chybovosť,“ uviedol vo vyhlásení Google spoločnosti Alphabet. Pri zlepšovaní AI sa vraj nespolieha len na externých spolupracovníkov, pričom podľa spoločnosti existuje množstvo ďalších metód na zlepšenie presnosti a kvality.

Od externých hodnotiteľov sa očakáva, že posúdia, či odpovede „neobsahujú škodlivý, urážlivý alebo sexuálne explicitný obsah“, ako aj „nepresné, klamlivé alebo zavádzajúce informácie“. Ich práca by mala byť „založená na súčasných znalostiach alebo rýchlom vyhľadávaní na webe,“ uvádza sa v pokynoch spoločnosti. Hodnotitelia však podľa Googlu nemusia „vykonávať striktnú kontrolu faktov“.

Google priznal, že niektorých možno neškolili špeciálne na presnosť, ale skôr prezentáciu či ďalšie atribúty. „Hodnotenia sú zámerne vykonávané na posuvnej stupnici, aby sme získali presnejšiu spätnú väzbu na zlepšenie týchto modelov,“ uviedla spoločnosť s tým, že v žiadnom prípade nie sú skutoční ľudia jediným spôsobom, ako zabezpečuje presnosť.

Ďalšie dôležité správy

Zakladateľ Microsoftu Bill Gates
Neprehliadnite

Četboty deťom čoskoro pomôžu učiť sa písať a čítať, tvrdí Bill Gates