Odvetvie turizmu sa vlani v Európskej únii takmer zotavilo z dopadov pandémie. Počet prenocovaní v turistických zariadeniach dosiahol 96 percent stavu pred pandémiou, uviedol štatistický úrad Eurostat. Medzi členskými štátmi sú však veľké rozdiely. Česká republika bola zhruba na 89 percentách stavu z roku 2019, ale napríklad Slovensko iba na 72 percentách.
Po zotavení z finančnej krízy rokov 2007 až 2009 sa cestovný ruch v EÚ v rokoch 2009 až 2019 po raste stabilizoval, kým sa v roku 2020 stal jedným z odvetví najviac zasiahnutých následkami covidu. Pandémia spôsobila, že hotely a ďalšie zariadenia, kde sa zdržiava mnoho ľudí, museli na pokyn úradov obmedziť činnosť alebo svoje služby úplne prestať ponúkať.
Najobľúbenejším mestom ostal Paríž
Za minulý rok EÚ registrovala v zariadeniach pre turistov skoro 2,8 miliardy prenocovaní, z čoho takmer 1,6 miliardy pripadalo na domácich turistov a 1,2 miliardy na turistov zo zahraničia. Údaje tiež ukazujú, že turisti z ostatných krajín EÚ predstavovali 65 percent z uvedených 1,2 miliardy prenocovaní pripadajúcich na zahraničnú klientelu. To je podľa Eurostatu síce výrazný podiel, stále je to však menej ako v roku 2021, keď z ostatných krajín EÚ bolo 75 percent hostí.
O nárast sa tak po pandémii postarali zahraniční hostia, a to ako z ostatných krajín EÚ, tak aj mimo dvadsaťsedmičky členských krajín. V tejto kategórii sa počet nocí strávených v turistických zariadeniach vlani oproti roku 2021 zvýšil o 53 percent. V kategórii domácich ciest počet prenocovaní vzrástol o 30 percent.
„Francúzsko, Taliansko a Nemecko sú krajiny, ktoré v roku 2022 zaznamenali každá viac ako 400 miliónov prenocovaní," uviedol Eurostat. Dodal, že na tieto tri krajiny spolu so Španielskom vlani v EÚ pripadlo viac ako šesť z desiatich prenocovaní.
Paríž si udržal status najnavštevovanejšieho mesta v EÚ s viac ako 71 miliónmi prenocovaní. Za ním nasledoval Rím s počtom 29,2 milióna prenocovaní a Berlín, kde počet prenocovaní vlani dosiahol 26,3 milióna. Na regionálnej úrovni však viedol španielsky ostrov Mallorca, nasledovaný parížskym regiónom.
Oživenie turizmu bolo nerovnomerné
Hotely a podobné ubytovania, ako sú nocľahy so raňajkami (bed and breakfast), apartmánové hotely a motely, boli v celej EÚ zďaleka najnavštevovanejšie a predstavovali 61,6 percenta z celkového počtu pobytov. Prenajaté byty predstavovali 24 percent a kempingy s plochami pre rekreačné vozidlá 14,5 percenta.
Oživenie však bolo nerovnomerné a krajiny ako Lotyšsko a Slovensko stále čelili najväčšiemu výpadku. Počet prenocovaní tam bol pod 75 percentami stavu pred pandémiou, teda oproti roku 2019. Úplné zotavenie z vplyvov pandémie a nadväzujúcich obmedzení v turistickom sektore dosiahlo už Francúzsko, Belgicko, Holandsko a Dánsko.
Najväčší podiel zahraničných turistov vlani predstavovali Nemci, na ktorých pripadli štyria z desiatich prenocovaní v EÚ. Nemci tiež podľa dostupných dát predstavovali väčšinu turistov v jedenástich zo zvyšných 26 členských krajín EÚ. Počet ubytovacích zariadení v cestovnom ruchu predstihol tempo zotavovania sektora a vykázal rast o štyri percentá oproti stavu pred pandémiou. Počet ponúkaných lôžok sa oproti roku 2020 zvýšil o tri percentá, pričom Taliansko a Francúzsko predstavujú viac ako tretinu celkovej kapacity v EÚ.