Takmer všetky poisťovne si pri cestovnom poistení uplatňujú výluku pri krajinách, do ktorých slovenské ministerstvo zahraničných vecí vydalo odporúčanie necestovať. Tunisko medzi nimi zatiaľ nie je. Rovnako žiadna európska krajina.
Aktuálne upozornenia zverejňuje ministerstvo zahraničných vecí v oznamoch a upozorneniach pred cestovaním. Niektoré poisťovne rozširujú tento zoznam o oblasti, v ktorých vydali bezpečnostné upozornenie domáce úrady. „Najširšie krytie má v tomto smere poisťovňa Union, ktorá kryje i rizikové krajiny zo zoznamu ministerstva zahraničných vecí,“ hovorí analytik Fincentra Peter Világi.
„Veľmi dôležité je však nezapájať sa do žiadnych miestnych protestov a demonštrácií. Je ďalej nevyhnutné dodržiavať všetky príkazy miestnych úradov, polície alebo vojska. V opačnom prípade cestovné poistenie, i v inak bezpečnej krajine, škody nekryje,“ upozorňuje P. Világi.
Niektoré poisťovne kryjú cestovným poistením výslovne i teroristické útoky. Ide napríklad o Allianz - Slovenskú poisťovňu alebo Kooperativu. Krytie liečebných nákladov je však väčšinou oproti štandardnej sume znížené na 30- až 50-tisíc eur. Vylúčené bývajú v takých prípadoch škody na batožine.
„Odporúčame klientom správať sa v rizikových oblastiach opatrne. Je potrebné obmedziť kontakt s podozrivými osobami, nepohybovať sa v odľahlých a opustených oblastiach, zostať v turistických zónach a podľa možností nevychádzať von v nočných hodinách,“ uvádza P. Világi.
Podmienky jednotlivých poisťovní a ich výluky sa pri tomto type rizika medzi sebou líšia. Ak sa teda cesta do rizikovej oblasti nedá odložiť, odporúčame preštudovať poistné podmienky alebo informovať sa v poisťovni.
Allianz - Slovenská poisťovňa definuje terorizmus ako čin za použitia sily alebo násilia, akejkoľvek osoby, skupiny alebo skupín osôb konajúcich samostatne, v mene alebo v súvislosti s akoukoľvek organizáciou, vykonaný z politických, náboženských alebo ideologických dôvodov, vrátane úmyslu ovplyvniť ktorúkoľvek vládnu moc alebo zastrašiť verejnosť.