Mediálna megastar Nouriel Roubini podebatoval s nemeckými bulvárnymi novinami Bild. Americký ekonóm, ktorý si vybudoval reputáciu na úspešnej predpovedi prichádzajúcej krízy v roku 2008 a tvrdosťou predikcií si vyslúžil prezývku Dr. Doom (doktor Skaza), vie, ako sa zviditeľniť. Bild nečítajú iba milióny bežných Herr a Frau Schmidt, ale všetci politici. Čo im odkázal? Ak zastavia pomoc Grécku – nech sa tam nedeľný volebný reparát skončí akokoľvek, vyprovokujú rozpad eurozóny.
Podporu pre Grékov prirovnal k podpore východného Nemecka po znovuzjednotení. K tomu pridal návrh, aby vláda v Berlíne venovala každej tamojšej domácnosti tisíceurový poukaz na dovolenku v krízových európskych krajinách. Hlavné posolstvo? Skončite s tým šialenstvom šetrenia, znížte dane a zvýšte platy a ďalšie výdavky, Európa potrebuje rast. Sofistikovanejšie svoj apel formuloval vo Financial Times. Poradil čo najužšiu fiškálnu spoluprácu, bankovú úniu, jednotný dohľad alebo väčšiu rozšafnosť Európskej centrálnej banky pri tlačení peňazí.
Roubini a ďalší „geniálni“ americkí ekonómovia majú v riešení horúcej európskej otázky evidentne jasno. Sporiť za každú cenu je podľa nich sebazničujúce. To by si však vyžadovalo zmeniť Nemcov, ich náturu, vierovyznanie. Pritom keby tú fiškálnu zodpovednosť od seba nevyžadovali, boli by na tom teraz podobne ako stredomorské krajiny z Club-Med. Kto by zachraňoval eurozónu potom? To by bola irelevantná otázka. Žiadna by už neexistovala.
Kancelárka Angela Merkelová počúva apely, aby zrýchlila rozhodnutia, z každej strany. Výzvu na naštartovanie rastu jej adresoval aj The Economist (prečítať si ju môžete v tomto čísle TRENDU). Španieli situáciu okorenili víkendovou žiadosťou o možno až 100-miliardovú pomoc kolabujúcim bankám. Ozývajú sa Taliani. „Schnell, Frau Merkel“– mohla si prečítať na titulnej strane hlavného hospodárskeho titulu Il Sole 24 Ore. Voľne preložené, nákaza plnou silou atakuje už aj taliansku ekonomiku. Hrozí, že o pomoc z eurovalu sa bude musieť uchádzať aj Rím. Talianske banky sú síce v oveľa lepšej kondícii, no dlhy krajiny na Apeninskom polostrove sú zasa oveľa vyššie. Presahujú 120 percent HDP a nastupujúca recesia situáciu iba zhorší.
Tlak na Nemcov sa stupňuje tam, kde by mal pretrvávať tlak na hlavných hriešnikov. Ústredný vydieračský argument znie: zachráňte nás, zachránite euro. Je to predsa váš projekt, ktorý vám priniesol prosperitu. Jeho koniec vás bude bolieť rovnako ako nás. Kde je v tomto humbuku hlas nemeckej kancelárky, ktorú všetci vzývajú ako záchrankyňu poslednej inštancie? Nepočuť ho. A to je veľmi znepokojujúce. Dúfajme, že Angela má v zálohe jasné slová, ktoré presvedčia trhy o jej vízii. Ak nepresvedčí, pošle (nielen) svojich voličov na juh nie geograficky, ale ekonomicky.
Viac o záchrane eurozóny čítajte v novom vydaní týždenníka TREND 23/2012
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.